5 albumov vo vrecku 6. na ceste

SwitchfootSwitchfoot (diskografia)
• The Legend of Chin (1997),
• New Way To Be Human (1997),
• Learning To Breathe (2000),
• The Beautiful Letdown (2003) za ktorý získali Double Platinum (predalo sa ničo cez 2.6 miliónov kópií),
• Nothing Is Sound (2005), z ktorého sa predalo cez 550,000 kópií, za čo získali Gold ocenenie.
• Oh! Gravity, ktorý vychádza 26.decembra

Switchfoot hrajú niečo ako alternatívny rock alebo post-grunge, častokrát rozvinutého až niekam do power popu. Banda pochádza zo San Diega v Kalifornii. Sú známi svojimi, duchovne naladenými textami presahujúcimi celú spoločnosť.

Kapelu tvoria členovia: Jon Foreman (vokály, gitara), Tim Foreman (bassgitara, pomocné vokály), Chad Butler (bicie), Jerome Fontamillas (gitara, klávesy, pomocné vokály) a Drew Shirley (gitara).

Tri gitary , často znejúce dokopy s Jermovimi zvukmi zo syntetizátora vydávajúpln zvuk a predsa dosť melodicky príťažlivý. Gitarové riffy.
Switchfoot získali uznanie aj kvôli 4 songom, ktoré odzneli k filmu A Walk to Remember (2002). Dobrá reputácia viedla k albumu The Beautiful Letdown, ktorý vydali v roku 2003. Na albume môžete nájsť ich najznámejšie single ako „Meant to Live“ a „Dare You to Move“.

Switchfoot sú často radený do takzvaného „Christian band“ kde sa ďalej škatulkujú do kresťanskej rockovej scény.
Kapela sa však vyhýba tomuto začleneniu slovami „Pre nás to je viera, nie nejaký žáner“, hovorí Jon Foreman. „Vždy sme otvorene a úprimne hovorili o tom, odkiaľ naše songy vychádzajú. Myslíme si, že naše pesničky sú pre každého. Keď nás niekto radí ku kresťanskému rocku automaticky zatvára dvierka k ostatným ľuďom.. A to nie je to, o čo sa pokúšame. Hudba otvára cestu k novým myšlienkam a to je to čo chceme.

Jonove texty ostávajú bez kázní, exkluzívnych vyhlásení o viere a takisto sa nezmieňuje ani o Ježišovi Kristovi. Rieši otázky existencie cez Sokratovské dialógy, v ktorých odpovedá na otázky ďalšími otázkami, vyjadruje frustrácie alebo jednoducho inšpiruje. Výsledkom tohto sú často označovaní ako kapela „premýšľajúcich“.

Jonovu poéziu nadšene prijímajú všetci fanúšikovia, podobne aj kritici. Sú radi, že sa netočí iba vo svojej viere, ale bez strachu vyjadruje aj pochybnosti.

Pesničky z ich posledných albumov sú ľahko počúvateľné. Chytľavé, ale nie príliš, čo zaručí, že aj po desiatom vypočutí vás to len tak neomrzí. Takže sa všetci tešíme na nový album Oh! Gravity.

Súvisiace odkazy:
http://www.switchfoot.com – oficiálny web skupiny
http://www.myspace.com/switchfoot – ukážky hudby Switchfoot, i jedna skladba z chystaného Oh! Gravity
http://www.postoy.sk/switchfoot – pekný článok o Switchfoote
http://www.exit316.cz/index.php?ID=12&basket=5212c32343d13b3ceedfb51aade4695c – ďalšie informácie o Switchfoot v češtine