Amazing Grace: Úžasná milosť na filmovom plátne

Amazing GraceAmazing Grace (v českej verzii ako Nezlomná vôľa) bol jednoznačne najúspešnejším snímkom roku 2007, ktorý pochádzal z kresťanskej produkcie. Životopisný film z prelomu 18. a 19. storočia môže vyzerať ako poriadna nuda. Amazing Grace vás pravdepodobne presvedčí o opaku.

Film je príbehom Williama Wilberforca, jedného z lídrov boju za zrušenie otroctva v Britskom impériu. Scenár je napísaný na báze historických faktov a má výborný spád, čo je pri historickom filme plnom dialógov veľkou prednosťou.

Najviac treba oceniť, že scenárista u hlavného hrdinu nijako nezaobaľoval jeho prežívanie vzťahu s Bohom. Veľmi milo tak vyzneje scéna, pri ktorej sa Wilberforce snaží nahlas modliť na tráve v záhrade svojej rezidencie. Vo filme je teda hneď jasné, odkiaľ berie Wilberforce svoju nezlomnú vôľu pre svoje altruistické ciele.

Réžiu dostal do rúk Michael Apted – nevýrazný režisér pokojných amerických jednohubiek. Tvorba filmu s rozpočtom 22 miliónov dolárov bola zverená pomerne skúsenému tímu filmárov, ktorí s kresťansky orientovaným filmom skúsenosti nemajú, ale nájsť dobrých filmárov-kresťanov je v podstate nemožné, to je asi každému jasné.

Film mal dokonca premiéru aj v slovenských kinách. Tvorcovia vsadili aj nato, že v USA sa bude film masovo premietať v kostoloch a cirkvách a tento ich predpoklad sa naplnil. Amazing Grace je pevne vsadený do tzv. „hollywoodskej schémy“, a to so všetkým, čo k nej patrí. Myšlienka filmu a jej spracovanie sú však natoľko dobré, že ma tento fakt (pre mňa inokedy tak rušivý) nijako nevyrušoval.

Známy nápev piesne Amazing Grace pochádza z rovnakého obdobia, do akého je vsadený celý film. Pieseň je o úžasnej milosti, ktorá očisťuje od každého akokoľvek veľkého hriechu. Aj takého, ktorý má na svedomí ťažké mučenie a zabíjanie nevinných ľudí.

Amazing Grace

Pieseň pochádza od duchovného vodcu Williama Wilberforca – rehoľníka Johna Newtona. John predtým pracoval ako kapitán otrokárskej lode, na ktorých sa často vykonávali zverstvá na otrokoch. John potrebuje prijať odpustenie. Skladá tak už dnes veľmi známu pieseň, v ktorej sa spieva: „Bol som slepý a teraz vidím“.

V rámci reklamy na film dokonca spolupracovalo 6000 kresťanských spoločenstiev v USA na tzv. „Amazing Grace Nedeli“. V každom zbore sa spievala pieseň Amazing Grace. Sparow a EMI Records vydali soundtrack k filmu Amazing Grace, ktorý nechali naspievať víťaza Dove Awards 2006 – Chrisa Tomlina.

Amazing Grace: Otrokárska loď

Film Amazing Grace jednoznačne stojí za pozornosť. Po technickej stránke sa síce nevymyká priemeru, ale svojou úprimnosťou a čistotou svojho posolstva sa stáva jedným z najzaujímavejších filmov z kategórie tých, ktoré nesú určité biblické posolstvo.

Súvisiace videá:
Amazing Grace upútavka – video na YouTube (trailer)
Chris Tomlin – Amazing Grace
– soundtrack k filmu