Album A Mirror Dimly je úplne odlišný od toho, čo si bežne predstavujeme pod pojmom worship hudba. A predsa ide o  čistokrvný worship projekt. Zach Bolen, ktorý je spoluautorom piesní, prešiel veľmi zaujímavým vývojom. Jeho výsledkom je zvukovo chladná nahrávka s precíznymi textami. Hipsterský worship vo verzii 2.0.

Zach začínal ako vedúci chvál v Mars Hill Church – americkej megacirkvi pôsobiacej v okolí Seattlu. Bradatí muzikanti hrajúci moderné verzie starých cirkevných skladieb v kostoloch prispôsobených na zborové zhromaždenia. Takto vyzerali začiatky Citizens & Saints. V tomto období vystupovali ešte pod názvom Citizens.

capture

Debutový album z roku 2013 mal veľmi dobré ohlasy. Bolo to iné. Hymnické a úderné. Indie a troche surové. Ale stále to bola hudba vhodná pre chvály na veľkom zhromaždení. V poradí druhý album Join The Triumph bol prekvapivo plný samplov a elektroniky. Napriek veľmi zlému obalu išlo o výbornú LP-éčku plnú hymnických piesní ohlasujúcich víťazstvo v Ježišovi.

A Mirror Dimly je niečo medzi prvou a druhou nahrávkou. Je viac odťažitý, hymnické skladby sú odeté v drsnejšom indie šate. Celkovo pôsobí viac vyzretejším dojmom. Nie je to album na prvé počutie. Musí sa vám dostať pod kožu postupne.

Zach prešiel rovnakou cestou ako Chad Gartner z Kings Kaleidoscope. Po škandáloch a zániku Mars Hill Church, odchádza z jej chválovej služby a ocitá sa prakticky bez práce a vízie, kam sa uberať. Svoju tvorbu začína orientovať viac smerom k sebe. Lyrickejšie skladby odkladá pre svoj sólový projekt, chválové skladby smeruje do Citizens & Saints.

Kapele oslobodenie od sveta korporátneho worshipu zjavne prospelo. Texty idú viac do hĺbky, skladby sú vyskladané menej prvoplánovo.


Medzi moje obľúbené tracky patrí Faith, kde sa hovorí o viere ako realite, cez ktorú môžeme zakúsiť Boží život v nás. Skladba My Joy Is Complete zase hovorí, že kompletnú radosť nemôžeme nájsť nikde inde len v Božom odpočinku. Mimoriadne vydarená je aj groovy – daft punková Kids:

On nás stále miluje
Aj vtedy keď sme tak zlí
Nezáleží na tom, čo sme spravili, aby sme boli dobrí
Jeho milosť je väčšia než to

Nie je nič lepšie, ako vedieť, že niekam patríme
Boli sme adoptovaní Otcom lásky
Náš brat trpel na kríži miesto nás
Sme deti milosti

Celým A Mirror Dimly sa nesie motív Ježišovho víťazstva, ktoré sa môže naplno prejaviť práve v našej slabosti. Skladby sa často preklápajú do mohutných hymnických nápevov plných nádeje a oslavy.  Pre mňa jeden z highlightov tohto roku. Worship hudba sa dá robiť inak! Ide to a nie že nie.

For now we see in a mirror, dimly, but then face to face.

Teraz vidíme len akoby v zrkadle, v záhade, ale potom z tváre do tváre. 1 Kor 13,12


Citizens & Saints – A Mirror Dimly

Nahrávacia spoločnost: BEC Recordings / Gospel Song Records
Žáner: Worship / Alternative
Dátum vydania: 16. september, 2016

Tracklist:
Crown Him (4:01)
Madness (4:33)
Faith (3:52)
Relent (5:32)
Day By Day (5:38)
Kids (3:29)
How Majestic (6:10)
My Joy Is Complete (4:41)
Doubting Doubts (4:28)


Naše hodnotenie
4.5Celkové hodnotenie
Hlasovanie čitateľov 1 Hlas