Courageous: O odvahe a zodpovednosti

Courageous

Alex Kendrick je späť so svojou v poradí štvrtou, dovolím si tvrdiť jeho doteraz najkvalitnejšou snímkou Courageous (Odvážny), na ktorej sa okrem réžie a scenára podieľal aj ako herec v hlavnej úlohe. Kendrick znova ukázal, že je skvelý herec a spolu s Kenom Bevelom (herec, ktorého poznáme z Kendrickovho filmu Fireproof), podal najlepši herecký výkon. Film mal premiéru 30. septembra 2011. Soundtrack k filmu robili, ako k väčšine Kendrickovich filmov, Casting Crowns.

Ako každý jeho film, aj tento má v sebe zakódované nejaké posolstvo. Tentokrát sa Kendrick rozhodol prehovoriť k otcom a ich zodpovednosti voči svojim rodinám. Túto téma už načrtol vo svojom prvom filme Flywheel, no určite nie do takej miery a hĺbky ako sa mu to podarilo pri tomto filme. Oproti ostatným jeho filmom je pri tomto vidieť, že mal k dispozícii väčší rozpočet (2 mil. $) , čo sa odrazilo aj v kvalitnejšej kamere, ale aj pri priehľadne natočených akčných scénach.

Film rozpráva príbeh štyroch priateľov – policajtov, a skúma ich vzťahy v rodine pričom sa zameriava na rolu otca. Pripomína ako každý otec, môže mať pozitívny alebo negatívny vplyv na životy svojich deti. Týchto štyroch policajtov trápi stúpajúca kriminalita v meste. Za kriminalitou stojí miestny gang a ich problém súvisiaci s drogami. Počas rutinného stretnutia miestnych policajtov, šerif vo svojom príhovore povie zaujímavé štatistiky, ktoré hovoria o tom, že častou príčinou toho, prečo mladí ľudia skončia pri kriminálnej činnosti (nielen v ich meste) je to, že vyrastajú v domovoch bez prítomnosti otcov. Táto správa je pre nich podnetom k rozmýšľaniu o tom, s akými otcami vyrastajú ich rodiny. To sa ešte viac vystupňuje s tragickou nehodou v rodine Adama Mitchela (Alex Kendrick). Adam sa aj napriek tomu nechce hnevať na Boha, naopak, rozhodne sa mu dôverovať a opýta sa svojho kazateľa „Čo odo mňa Boh očakáva ako od otca ?“.

To všetko spôsobí, že títo otcovia si uvedomia, že majú len pár rokov nato, aby svoje deti ovplyvnili a boli im vzorom.„Nestačí byť dosť dobrým otcom“. A tak sa otcovia rozhodnú urobiť záväzok pred Bohom a svojou rodinou, byť duchovnými vodcami svojich rodín. Každý z nich je konfrontovaný s voľbou, ktorá zmení ich život. No pripomína tiež, že na život podľa tohto záväzku budú potrebovať veľa odvahy.

Courageous

Courageous má všetko, čo má dobrý film mať: prestrelky, bitky, zlo vs dobro, priateľstvo, humor, vieru, lásku a emócie. To, že Kendrickové filmy sú veľmi emocionálne, a divákov niektoré scény dojmú a iné rozosmejú, je už známe. No aj napriek tomu všetkému, tento film ukazuje hlavne na to, čo znamená byť naozaj otcom – mužom, a teda byť duchovným vodcom rodiny, čo vyžaduje veľa odvahy. Courageous určite odporúčam pozrieť všetkým mužom, pre ktorých je viac-menej určený, ale aj ženám, aby vedeli akých mužov si majú hľadať.

Súvisiace odkazy:
Trailer k filmu Courageous