Delirious na Colours of Ostrava

Delirious?Keď som sa dozvedel, že Delirious budú vystupovať na festivale Colours of Ostrava, nechcel som tomu uveriť. Delirious som videl a mal možnosť zažiť na Donau Insel Feste v roku 2005 v stánku Key2Life. Tam boli naozaj super. Na oficiálnej stránke sa objavil krátky report, ktorý napísal Stu G , v ktorom sa vyjadril i o tom, že je rád že, mohli hrať na novom mieste a počuť ludí spievať ich piesne. Na koncerte bolo asi 1000-2000 ľudí (mojím odhadom).

Do Ostravy sme sa vybrali na obed. Koncert Delirious mal začať o 20:45, pred Delirious vystupovali kapely Southpow a The Frames.Stihol som kúsok Southpow (česká kapela) a namiesto The Frames som si bol pozrieť kapelu Mig 21 s Jiřím Macháčkom (známy z filmu Samotári).O 20:00 som už bol späť, Macháčka som nedopozeral, bežal som chytiť miesto v prvej rade na Delirious. Bol som milo prekvapený, pretože som nečakal, že miesto budú chcieť i ďalší fanúškovia.Vždy pred kapelou bola 45 minútová prestávka na zvučenie. Tak som pozeral ako Delirious nazvučuje. Jediný člen, ktorý tam behal, bol Stu G (gitarista) a potom sa pridal bubeník…Stu G stihol rozdať aj pár autogramov a pofotiť sa s fanúšikmi(ja som bol vtedy na Mig 21 🙁 ). Ostatný možno zvučili v čase, keď som tam nebol.Behal tam deliriousácky technik a ten nastavoval bicie, aj nejaké gitary. O 20:40 vybehol na pódium moderátor a uvádzal Delirious ako kapelu, ktorá vraj predáva viac albumov ako Robbie Williams v USA. A potom hovoril o ich otázniku v názve kapely. Potom už na javiskovybehol pán v saku…

Martin Smith osobne. Za ním celá kapela Delirious prichádzala na pódium za veľkého potlesku divákov. Koncert odpálili piesňov Here I Am Send Me. Martin viedol publikum k spevu, tak sme sa pridali …here i am send me…Spievalo sa hlavne v predu, kde som bol aj ja a asi väčšina fanúšikov. Potom nasledovalo Rain Down.Uskákali sme sa poriadne, pieseň je naozaj skvelá na živo. Na tomto mieste sa ospravedlňujem neznámym slečnám, do ktorých som občas vrazil neúmyselne. Ale brali to športovo, pri skákaní v publiku sa drží rovnováha ťažko:) .Potom nasledovali rôzne piesne, ale už si nepamätám poradie piesní. Akurát koncert zakončili piesňou Investigate. Pred piesňou Our God Reigns Martin Smith vošiel medzi divákov. Šnúra od mikrofónu bola však príliš krátka a tak sa snažil aspoň opýtať divákov v vzadu či sú okej. Potom ho stiahol ich technik a pomáhal mu aj security chlapík. Škoda že som nebol v strede publika, tam sa totiž Martin dostal. Bol by som mu podal ruku :D.

Počas piesne History Maker je pasáž, v ktorej spieva dav „Holy is the Lord“. Pozeral som sa na Martina i na Stu G. Martin zaspieva „We’re singing” a dav spieva “Holy is the Lord”. A spievalo kvantum ľudí. A neboli to len veriaci kresťania … To bol naozaj moment, ktorý prekvapil oboch a aj mňa. Vymenili si prekvapené pohľady a odpálili „bláznivú pasáž“ History makera…Počas piesní Martin predvádzal na pódiu svoj bláznivý tanec. Dokonca aj spadol na zem. V Anglicku to nazývajú aj niekedy Smithov „Monkey dance“. Martin poďakoval za spev fanúšikom v predu! Zazrel som aj Johna(Bass) ako nám vďačne zatlieskal Bolo nás dosť počuť(fanúšikov), ja som spieval každú pieseň, keďže ich všetky poznám. Z Delirious išla naozaj radosť a hrali veľmi profesionálne. Celý koncert doprevádzala video projekcia i zábery kapely z pódia. Pri piesni Inside Outside bežal videoklip Inside Outside.

Zaujímavá bola i projekcia k piesni Miricle Maker, kedy bežali slová svätý v rôznych svetových jazykoch. Medzi nimi i česky a slovensky . Pamätám si ako Martin nosil stojan od mikrofónu na pleci…Symbolizoval nosenie kríža.

Koncert mal končiť o 22:15 a naozaj aj skončil, škoda že Delirious ešte nepridali pár piesní, bolo to super. Prídavok prišiel, ale bol plánovaný (God in Heaven, Bliss, Investigate). Hrali ho o 21:55.Martin prisľubil, že sa do Čiech chcú vrátiť. Dúfam, že sa im to podarí. Ale šepká sa, že by mali hrať i na Slovensku, uvidíme…

Koncert bol plný radosti a bolo cítiť i jednotu medzi divákmi. Ja osobne som prežil i krásne požehnanie a čas modlitby počas piesní. A viem, že som nebol sám. Najlepšie to zhodnotil kamarát z čiech…“Pol Ostravy ruce nad hlavou a spívají You are Holy“.Skvelý zážitok.Teším sa na ďalší koncert.

Playlist: (ak tu niečo chýba, ozvite sa mi)

  1. Here I Am Send Me
  2. Rain Down

Bez poradia
Feel it coming
Now Is The Time
Solid Rock
All This Time
Miricle Maker
Our God Reigns
Paint The Town Red
Take Off My Shoes
Inside Outside
History Maker

Prídavok
Bliss
God In Heaven
Investigate

Zaujímavé odkazy
http://delirious.webzdarma.cz – fotky, novinky
http://www.delirious.co.uk – oficiálny web Delirious?
http://www.delirious.org.uk – fanúšici
http://www.moravskaostrava.cz/?page=clanky&id=152 (fotky)
http://ostravablog.cz/kultura/hudba/colours-den-druhy-ocima-ondreje/clanek
http://ostravablog.cz/kultura/hudba/colours-den-druhy-ocima-jirky/clanek
http://www.ov-kluby.net/report.php?city=1&rid=1695
http://colours.cz – festivalové stránky

Úprava 11.08.2006:
Rozhovor s Delirious? v Katolickom tyzdeniku : http://www.katyd.cz/index.php?cmd=page&type=11&article=4761

PS: Sledujte český web delirious, kde sa toho postupne o Delirious? na Colours objavuje viac a viac.