EasyWorship – projekcia v kostoloch

Easy worship recenziaDnes, netradične na mediablogu,  predstavíme program určený na prezentáciu a premietanie textov piesní v kostoloch, na chválach, pri koncertoch. Určte to poznáte: veľké plátno, texty piesní, obrázky, videá …
EasyWorship
je navrhnutý predovšetkým na premietanie textov z Biblie, poznámok k prednáške, videá, kamery naživo (live camera), a PowerPoint prezentácií.

EasyWorship je pripravenený na spontánne chvály. Za pár okamihov dokáže technik, ktorý ovláda EasyWorship, pripraviť projekciu ušitú na mieru. A ešte dôležitý fakt – tento softvér dokáže ovládať hocikto. Je to jeden z mála programov, ktoré sú úplne intuitívne.

Prezentačný softvér?

Základna funkcie EasyWoship-u je premietanie textov, pričom si človek môže meniť pozadia, texty, obrázky priamo „za jazdy“. EasyWorship dokáže premietať texty ponad obrázky, ponad videá, ponad záznam s kamery, ktorá beží naživo, dokonca vie pracovať s DVD. Možno sa Vám stalo že pri použití PowerPoint prezentácie na inom ako Vašom domácom PC sa písmo „nejak zvláštne“ roztiahlo. Easyworship však automaticky prispôsobí a vypočíta najvhodnejšiu veľkosť a šírku fontov, aby prezentácia bola bez problémov. Je vidieť že autori mysleli na všetko.

Easy worship recenzia

Začíname – inštalácia

Easy worship recenziaInštalácia je úplne bez problémov. Ponúka aj nainštalovanie rôznych prekladov biblie a 100 textov worship pesničiek. Všetko žiaľ je len v angličtine. Slovenské pesničky je nutné ručne doplniť. Program obsahuje vlastný textový editor podobný MS Wordu (viď obrázok).

Prvé pustenie

Potrebujete samozrejme grafickú kartu z dvoma výstupmi (dual-output card, alebo dve grafické karty). Na jeden výstup sa pustí projektor a ten druhý slúži na pripojenie monitora na ktorom sa to celé púšťa, kontroluje, a doslova preklikáva 😉 Prípadne notebook s výstupom na monitor je vhodným riešením.

Ovládanie

Ako som už spomínal, EasyWorship je jeden z mála programov, ktorý sa naučíte ovládať za 20min! To myslím úplne vážne. A nielen to. Ovládať program dokáže aj 12 ročný chlapec. Denisovi Jerniganovi chodí tento program ovládat jeho 12 ročný syn. Paul Baloche to naučl svojho 15 ročného syna.

Easy worship recenzia

Celkové ovládanie je rozdelené do troch častí (viď. obr.). V prvej je modul Schedule (Plánovač) a zoznam skladieb, obrázkov a videí ktoré máte k dispozícii (na domácej stránke programu je možne stiahnuť množstvo obrázkov a videí zadarmo http://www.easyworship.com/phpImages/index.php/)Stredná časť zobrazuje náhľad. Takže technik, ktorý ovlada program si môze zobraziť čokoľvek v tejto časti náhľadu, nezávisle od projekcie, ktorá práve beží naostro. Teda ak si klikne na pesničku v databáze, okamžite sa zobrazí v časti náhľadu (ale ešte sa nepremieta na plátno). A jedným stlačením sa to ihneď po pripravení môže premietať naostro.
Posledná časť, tzv. „live“ je už skutočné zobrazenie na projektore.

( Samotní tvorcovia sa nechali inšpirovať princípom ľudského vnímania, a to vnímanie zľava do prava 🙂 tak píšeme, čítame, pozeráme … ) Celkovú projekciu buď riadi človek na to určený, alebo sa dá nastaviť automatické púšťanie pripravených prezentácii.

Ďaľšie vlastnosti

 • Easyworhip obsahuje veľmi kvalitné vyhladzovanie (anti-aliasing) písma s tieňovaním každého fontu. Pri podobnom softvéry sa stáva že výstup môže byt pixelovaný alebo rozmazaný keď sa pustí video, avšak esyworhip ponúka úplne čistý a kvalitný výstup. Taktiež podporuje zobrazenie 16:9, čo posúva jeho kvality.
 • Dokáže načitať Microsoft PowerPoint prezentácie (PPT) bez toho aby bol Powerpoint nainštalovaný v počítači kde prebieha prezentácia! Toto veľmi oceňujem. Podporované sú verzie PowerPointu od 97 až po MS Vistu.
 • Podpora MPG1, MPG2, AVI, DV, WMF, WMV video formátov
 • Obsahuje veľmi obsiahly DVD prehrávač, patriaci medzi najlepšie na trhu. Takže pustiť film z DVD nie je žiadny problém. Operátor môže kľudne prezerať a pripravovať klipy z DVD, zatiaľ čo bežípremietanie iného textu.
 • Dokáže importovať pesničky priamo z CCLI Song Select Lyric Service. V našich končinách troška neznáme, ale v podstate je to veľká databáza textov kresťanských piesní.
 • Obsahuje užitočné funkcie, ako tlačidlo na vypnutie výstupu – tým sa efektne zobrazí na plátne iba čierna plocha. Editor pozadí (dá sa nastaviť pozícia textu), editor piesní..Easy worship recenzia

Hardwarové požiadavky
Ná využitie všetkých vymoženosti ktoré ponúka EasyWorship potrebujete aspoň:

 • 1.7 Ghz Pentium 4 procesor
 • disk so 7200 otáčkami alebo viac, a 100MB voľného miesta
 • pamäť (RAM) aspoň 512MB
 • grafickú kartu s dvoma výstupmi a pamäťou aspoň 128MB.
 • operačný systém minimálne Windows 98 SE alebo novší (Win 2000, Win XP, Vista)

Easyworship je možné používať už na PII – 500Mhz, ale nepôjdu všetky funkcie, ktoré ponúka (napr. text cez video).

Konkurencia

Ako „konkurenciu“ môžme chápať aj PowerPoint, ktorý je veľmi v obľube.
SongShow: http://www.songshowplus.com
WorshipCenter Pro: http://www.worshipcenterpro.com
MediaShout: http://www.mediashout.com
SundayPlus: http://www.sundayplus.com
LiveWorship (Windows aj Mac OS X) http://www.liveworship.com
Woship-him: http://www.worship-him.com

Poďľa posledného prieskumu z minulého mesiaca (9/2007), až takmer v 32% sa v kostoloch a na akciách vyžíva EasyWorship, na druhom mieste bol PowerPoint 15% (zdroj: Church Media Net)

Záver

Toto je len krátky prehľad možností tohoto produktu. Odporúčam aspoň ho vyskúšať (ponúkajú 30 dňovú skúšobnú verziu). Je to skvelý nastroj, len má aj relatívne vysokú cenu: $399.00 (pozri cenu v SK).
Osobne som bol s programom veľmi spokojný. Dnešným dňom mi práve končí trial 30 dňová verzia. Škoda.

Ak máte už skúsenosti s Easyworshipom napíšte. Teším sa na ohlasy 🙂

PS: Autori EasyWirship boli veľmi ochotní pri odpovediach na moje otázky, takže im ďakujem 😉