Fireproof – nový film o záchrane manželstva

FireproofStáva sa už pomaly pravidlom, že každý rok sa za veľkou mlákou natočí nejeden kvalitný kresťanský film. Tentoraz do vašej pozornosti dávame film Fireproof (Skúška Ohňom), ktorý je tretím filmom od filmových štúdii Sherwood Pictures, ktorí vás už určite zaujali filmom Facing The Giants (Vzoprieť sa obrom) a filmom Flywheel. Film mal premiéru v amerických kinách 26. septembra 2008.

Je to príbeh plný nádeje a úprimnosti, v ktorom nájdete komplikovaný ľúbostný príbeh, zároveň vás niektoré scény rozosmejú, iné zas rozplačú a niektoré zatlačia do sedadiel, keďže ste vtiahnutý do života požiarného náčelníka a jeho manželky a ich rozpadajúceho sa manželstva, ktorého záchrana naozaj stojí za to.

Dej filmu

V práci a vo vnútri horiacich budov sa kapitán Caleb Holt riadi starým požiarníckym príslovým: Nikdy nezabudni na svojho partnera. Avšak doma v chladnúcej pahrebe svojho manželstva žije podľa svojich vlastných pravidiel.

Ešte ako dospievajúce dievča snívala Catherine Holtová vždy o tom, že sa raz vydá za milujúceho, statočného požiarníka. Presne takého ako bol jej otec. Avšak teraz, po siedmych rokoch manželstva,  sa začne Catherine čudovať ,kedy prestala byť „dosť dobrá“ pre svojho manžela. Každodenné hádky ohľadom práce, financií, domácich prác a vedľajších záujmov len zvyšujú negatívne iskrenie v ich vzťahu.

Počas toho ako sa manželský pár pripravuje začať rozvodové konanie, Calebov otec vyzve svojho syna, aby podstúpil 40 dňový experiment : „Výzvu lásky“ . Synovi odovzdáva knihu, v ktorej má na každý deň napísané výzvy, ktorých, keď sa začne držať, môže to zachrániť jeho stroskotajúci vzťah. Čudujúc sa či to vôbec stojí za pokus, Caleb súhlasí s otcovým nápadom, avšak robí to skôr z lásky k nemu akoby mal veriť v pozitívny zvrat svojho manželstva. Keď Caleb zistí, že tieto každodenné výzvy v knihe sú naviazané na vieru v Boha u jeho rodičov, jeho už aj tak nedostatočný záujem sa ešte viac utlmuje.

Caleb sa snaží zostať verný svojmu sľubu a plniť výzvy nachádzajúce sa v knihe od otca, ale neúspešná odozva u manželky ešte viac prehlbuje jeho frustráciu. Nakoniec sa spýta svojho otca: “ Ako môžem preukázať lásku niekomu, kto ma sústavne odmieta?“ Keď mu jeho otec vysvetľuje, že práve takúto lásku nám ukázal Kristus, Caleb urobí rozhodnutie, ktoré mení jeho život, odovzdáva sa Božej láske a s Božou pomocou začína chápať, čo skutočne  znamená milovať svoju manželku.

Man and a women

Je však, ale príliš neskoro, aby jeho manželstvo prešlo skúškou ohňom? Jeho povolaním je zachraňovať druhých. Teraz je však Caleb Holt pripravený čeliť najťažšej úlohe v svojom živote. Záchrane srdca svojej vlastnej manželky. A ako to dopadne, to sa už dozviete samy pri zhliadnutí tohto filmu…

Súvisiace odkazy
Trailer k filmu
„I’m waiting“ – soundtrack a videoklip k piesni z filmu od Johna Wallera
Článok v slovenčine o tvorcoch filmu a novom pripravovanom filme