Hillsong na Slovensku nie je kombinácia, ktorú počujeme prvýkrát. Ak ma pamäť neklame, tak prvýkrát to bol Hillsong Kyjev na Lumene, kde sme nadšene čakali, či zahrajú Take It All, čo bola vtedy naša hymna. Zahrali. Nasledovali Hillsong Worship s tour ku albumu God Is Able, Hillsong Londýn na Campfeste a v Košiciach a Hillsong Young And Free v Poprade. (Všímate ten počet rôznych Hillsong-formátov? Už chýba len United, stále dúfam.)

Niekde som čítal, že najlepší čas na písanie reportáže je 3 týždne po uskutočnení akcie. Presne pred troma týždňami, 1. februára 2016, v deň konania koncertu Hillsong Worship v rámci ich európskej šnúry k albumu Open Heaven / River Wild, dorážam do Poprad Arény okolo desiatej ráno. Čaká ma totiž veľmi príjemná povinnosť – starať sa o kapelu počas celého dňa a byť ich tlmočníkom, sprievodcom a Mr. Wolfom (desať bodov, ak ste chytili referenciu.) Keď dorazím do haly, už to tam žije – pódium už stojí a práve sa rieši svetlo, zvuk a projekcia. Pýtam sa na kapelu, no väčšina z nich ešte oddychuje v tourbuse – Slovensko je predposledným miestom z dvojtýždňového európskeho turné, po Škandinávii, Holandsku a Nemecku nasleduje ešte Budapešť. unspecified-7unspecified-8unspecified-3Deň pokračuje úplne typicky. Celý tím – okolo 25 ľudí, z čoho kapelu tvorí 8 z nich – je veľmi priateľský a je na nich vidieť, že milujú, to, čo robia. Keď sa pri obede pýtam Davida, jedného zo spevákov, či to pre nich nie je nuda, robiť 2 týždne to isté, len sa usmeje a je jasné, že nie. Z personálneho hľadiska je popradský koncert výnimočný aj tým, že lead gitarista Nigel Hendroff (áno, ten s dredami) musel odísť do Londýna a zaskakuje za neho tour manager Eli. Keď sa na to pýtam Michaela, ktorý je niečo ako technický šéf turné, smeje sa a hovorí mi, že polovica ich tímu je natoľko hudobne zdatná, že by to v prípade potreby zvládli.

Samotné večerné chvály začínajú približne o pol ôsmej a pre mňa to znamená, že si konečne môžem sadnúť a oddýchnuť. Preto o prvej polovici chvál veľa neviem (dole si môžete pozrieť aspoň setlist). Naspäť do centra diania sa vraciam po slove – práve na akustické verzie From The Inside Out a Hosanna, prvá v sprievode akustickej gitary, druhá klavírna. Ak ste niekedy počuli slovné spojenie, že spievala celá sála, tak toto je ono. Keď kapela prejde do With Everything a ozve sa ikonický nápev (woah, veď viete ktorý), mám pocit, že dramaturgicky sme práve dosiahli vrchol večera. Z omylu ma vyvedie majestátna The Stand. Tieto staré hity, ktoré na Slovensku poznáme naspamäť, sprevádzali mnohých z nás pri dôležitých životných rozhodnutiach / situáciách a ja som rád, že ich kapela zaradila do playlistu. Po nie až tak výraznej Cornerstone končí kapela Young And Free sekciou – Alive, Wake a záverečným prídavkom This Is Living. unspecified-2

Tieto skákacie piesne sa odrazia na speve – občas je počuť rýchle dýchanie alebo nedotiahnutý tón. Na druhej strane je to však dôkaz živého vystúpenia. Hudobná zložka je stopercentná – klávesy, basgitaru, elektrickú gitaru a bicie dopĺňajú predhraté tracky, čo spôsobuje, že hudba znie plne a epicky. Dôkazom celkovej profesionality Hillsong tímu je zvukárska legenda o dvoch looperoch, z ktorých išli spomínané prednahraté stopy paralelne, pre prípad, že by jeden z nich vypadol. Ak hovoríme o profesionalite, musím spomenúť celkový vizuál. 5 obrovských LED stien s najlepšou projekciou, akú som osobne na kresťanskom podujatí videl, mi vyrazilo dych. Pódium nebolo veľké, no bolo v ideálnej výške – permanentne dvihnuté ruky ľudí spôsobili pohľad, ktorý vidíte vo všetkých zahraničných worshipových videách. Svetlá a zvuk bez výhrad. unspecified-5Táto celková profesionalita je však podľa môjho názoru aj jedinou slabinou vystúpenia Hillsong Worshipu – všetko bolo nacvičené (a aj klapalo) na moment presne a vynára sa tak otázka o autenticite hillsongovských chvál. Spontánne momenty uctievania, na ktoré začíname byť zvyknutí, tu úplne absentovali. Preto som bol veľmi vďačný za možnosť byť pri krátkom rozhovore, ktorý basák Jerry a klávesáčka Autumn po chválach dali. Z očí aj z odpovedí išlo presvedčenie, že chváliť Pána Boha je tou najkrajšiou vecou v ich živote a že to nechcú obmedzovať len na večerné zhromaždenia. A keď som v ten večer odchádzal z Popradu, bol som znova raz presvedčený o tom, že chvála je životný štýl. unspecified-10PS. Ak vám niekto bude tvrdiť niečo o trojtýždňovej lehote, neverte mu. Možno si to vymyslel a až po 3 týždňoch má konečne čas si sadnúť a zosumarizovať svoje poznámky.

Fotky urobil Maky / Repablik.

Hillsong Worship
1.2.2016, Poprad Aréna
4200 ľudí

Setlist:
1. Open Heaven (bridge)
2. Relentless
3. Forever Reign
4. Christ Is Enough
5. Oceans
6. This I Believe
7. Open Heaven
8. Mighty To Save

Slovo a výzva

9. O Praise The Name
10. No Other Name
11. From The Inside Out (accoustic)
12. Hosanna (accoustic)
13. With Everything (half-accoustic)
14. Stand
15. Cornerstone
16. Alive
17. Wake

18. This Is Living