Viete, čo je (okem iného) super na worshipovej hudbe? Že to je hudba. A ako taká nejakým spôsobom reaguje na aktuálne trendy, či už pozitívne alebo negatívne. Jeden môj kamarát, ktorý má teóriu, že svetový worship pred piatimi rokmi znel ako Arcade Fire, sa ma minule spýtal, aké sú aktuálne trendy. Pustil som mu nových Young and Free.

Young and Free je mládežnícky projekt Hillsongu v Sydney, ktorý vznikol z tamojšej mládežníckej služby – keď počas jedných bohoslužieb mládežnícky worshipový team zahral niekoľko vlastných piesní a ich pastorka z nich bola nadšená. Ako sa hovorí, Young and Free went worldwide, dnes ich pozná celý svet a ich piesne hrajú v rámci svojich “klasických” chvál aj “klasické” Hillsong zoskupenia. Zámer, aj keď nie je na oficiálnych weboch deklarovaný, je pomerne jasný: priblížiť sa mladej generácii a vovádzať ich do uctievania Pána Boha jazykom, ktorý im je prirodzený. Mimochodom, toto je vlastne príbeh aj Hillsongu United.469724-228912-34

O tom, že sa im tento zámer darí uplatňovať, svedčí fakt, že vo februári vydali svoj druhý album, Youth Revival. A je veľmi zaujímavé sledovať vývoj elektronickej hudby ako takej a to, ako ovplyvňuje hlavný prúd. A je zaujímavé počúvať, ako na tento fenomén Y&F reagujú. Hoci nie som expert, EDM (electronic dance music) mám celkom rád a na prvý pohľad sa nemusí zdať, že má tento žáner fakt veľa subžánrov. Líšia sa rytmikou, bpm, zvukmi, atmosférou a ako pri každom žánri je momentálny mainstreamový trend okresaním extrémov v jednotlivých subžánroch takým spôsobom, že to môžeme súhrne označiť za pop. A presne tento postup je vlastný ľuďom z Young and Free a to je vlastne odpoveďou na základnú otázku tohto textu: “Prečo (ne)počúvať Y&F.“

Prvá tretina pomerne krátkej dosky (12 trackov + bonus) je výborným príkladom. Ak máte radi ľahko trapovú rytmiku a zvuky, budete milovať druhý singel z albumu, Real Love. Nasledujúca Only Wanna Sing je ukážkovou houseovou letnou skákačkou. V druhej tretine sa album spomalí a začne naberať typické štruktúry, napríklad To My Knees sa nevyhne tej veľkolepej plochovej arcadefireovskej časti, ktorú vo worshipovom prostredí tak preslávil ich veľký brat Hillsong United. Keď ďalšia, zo začiatku minimalistická Trust, padne do refrénu, ozvú sa viachlasy, kotle a typické hillsongovské gitarky, mám  dokonca zimomriavky.

K EDM zvuku sa album vráti až v poslednej časti, groovovou Falling Into You so super funkovou gitarkou, ktorá je presne ten typ ľahučkej piesne na letné roadtripy alebo otravnej piesne z nákupných centier; podľa preferencií. Nasleduje asi najväčší hit albumu – This Is Living, typická tuc-tuc, s gradujúcim prechorusom a tanečnou houseovou slučkou namiesto refrénu. Album uzatvárajú In Your Eyes s ťažkým dubstepovým beatom a Passion, kde sú snáď prvýkrát použité iné akordy ako tie štyri, ktorá mi s vokálnou pasážou v strede príde naozaj veľmi vkusná.

Young And Free je hudobne buď – alebo. Čo ale presvedčilo mňa, sú texty. Ľahké, síce tematicky jednoduché, ale farebné a spevavé mládežnícke lyrics, ktoré Hillsong nejakým spôsbom jednoducho vie písať. Ohromne ma potešil úvod Only Wanna Sing:

This is no performance / Lord I pray it’s worship /Empty words I can’t afford.
I’m not chasing feelings / That’s not why I’m singing / You’re the reason for my song.

Naznačuje to istú vnútornú otázku v oblasti, ktorá je pri tomto albume prítomná – je to celé tak cool a súčasné, nakoľko je to úprimné? Takúto autenticitu cením.

Worship ako hudobný žáner potrebuje byť v istom zmysle mainstreamový – je pre široké spektrum ľudí. Niektoré kapely to cielene obchádzajú a vyhraňujú sa voči tomu – a preto ich máme radi. Iné s týmto, znova cielene, pracujú. Koncepcia Young and Free je práve takáto. Buď ju prijímete alebo nie, obe možnosti chápem a zároveň schizofrenicky aj zastávam. Keby som si ale musel vybrať, tak Y&F odporučím, minimálne ako zaujímavý príklad fenoménu práce s hudbou roku 2016, ktorá síce nie je dôsledná (stredná, typická časť albumu), ale je zaujímavá. Preto polovica hviezdičky nad priemerom.


Hillsong Young And Free – Youth Revival
26. februára 2016
Sparrow Records / Hillsong
59 minút

Hillsong Young & Free - Youth Revival
3.5Celkové hodnotenie
Hlasovanie čitateľov 5 Hlasov