O pár dní Bethel Music releasne svoj nový album Starlight, na ktorom okrem vlastných nových piesní budeme môcť počuť aj Steffany Frizzel-Gretzinger spievať skladbu s názvom King of my heart. Napísali ju Sarah a John Mark McMillanovci a treba povedať, že betheláci dajú „cudziu“ pieseň na svoj album len veľmi zriedka. Nie je to ale prvá pieseň, ktorá vznikla v mcmillanovskej obývačke a ktorú potom nahrali hudobníci v californskom Reddingu. Tou prvou bola fenomenálna How he loves.

Poznáme ju asi všetci. Krásne srdcervúce vyznanie v romantickom 3/4 takte sa za posledných 10 rokov stalo jednou z hymien súčasnej cirkvi po celom svete. Uchvátila umelcov ako David Crowder alebo Kim Walker-Smith (a mnoho ďalších) a ak by ste ju dnes zahrali na veľkom festivalovom gatheringu, stačí zahrať pár úvodných akordov a ľudia ju budú spievať sami. Ako sa z takej pesničky stáva hit takýchto rozmerov?

I thought about you the day Stephen died
And you met me between my breaking
I know that I still love you God despite the agony
These people, they want to tell me you’re cruel
But if Stephen could sing, he’d say its not true
‚Cause you’re good 

Ak nepoznáte príbeh za touto skladbou, azda vám niečo napovedia tieto slová. Je to niečo ako tretia sloha, takmer na konci v úplne prvej nahrávke. John ich spieva so zlomeným hlasom a takmer v slzách, pretože, ako sám neskôr vysvetľuje, láska v tejto piesni nie je pekná, čistá, hollywoodsky ružová láska, skôr je to láska ochotná milovať veci, ktoré sú zafúľané, ktoré sú náročné a dokonca odpudzujúce.

Johnov najlepší priateľ, Steve, sa raz na jednom modlitebnom stretnutí nahlas modlil: Bože, ak bude treba, položím život za to, aby sa táto mladá generácia vydala za tebou. Urob čokoľvek, čo potrebuješ urobiť, Bože. Keď sa Steve z tohto stretnutia vracal domov, mal autonehodu, na následky ktorej toho večera zomrel. Keď sa uprostred nahrávania John telefonátom dozvedel, čo sa stalo, nebolo ľahké sa dostať cez príval frustrácie, hnevu a odporu voči Bohu. Cez tento emocionálny zmätok ho ale premklo vedomie, že Boh je stále milujúci napriek všetkému a že sa necíti urazený, keď sa naňho niekto hnevá. Na druhý deň John napísal pieseň práve o tom. Pieseň, ktorú si potreboval spievať a modliť sa ňou práve v tomto chaotickom rozpoložení.

Prechádzate si práve v hlave slová, pretože sa vám zdá, že hovoríme o úplne inej pesničke? Na prvý pohľad sa to tak môže zdať. Johnov autorský rukopis nie je prvoplánový a priehľadný, a tak sa môže ľahko stať, že mu na prvýkrát poslucháč neporozumie úplne stopercentne. Nie každý worship leader má rád lyriku a obrazy, mcmillanovská tvorba sa tak približuje skôr folkovému pesničkárstvu, než regulérnej corpo chválovej hudbe. Možno aj práve to bolo oným dôvodom, ktorý presvedčil ostatných umelcov, aby ju prebrali a scoverovali.

Kim spomína, ako sa asi pred 14-timi rokmi ocitla na chválach, kde John spieval How he loves a prežila pri nej veľmi silné stretnutie s Bohom. Keď potom s Jesus Culture nahrávali We cry out album, rozhodli sa ju nahrať tiež, napriek tomu, že táto pieseň je viditeľne odlišná od bežných chválových piesní. Ako hovorí, znamenala pre ňu niečo veľmi výnimočné. Už o niekoľko dní ju ktosi zavesil na youtube a dodnes dostáva od rôznych ľudí svedectvá o tom, ako Boh prostredníctvom tejto piesne jedná. Mimochodom, dnes sú McMillanovci oficiálne začlenení do kolektívu umelcov v hnutí Jesus Culture, čo je takisto dôsledok priateľstva medzi Johnom a Kim, ktoré vtedy vzniklo.

Davidov príbeh bol iný. Letel lietadlom a počúval hudbu od svojho priateľa, keď zrazu počas jednej piesne začal nekontrolovateľne vzlykať. Keď prišiel domov, zavolal svojej kapele, povedal im o tom a dohodli sa, že pieseň nahrajú. David zároveň zavolal Johnovi a dohodol sa s ním, že upraví jeden verš druhej slohe. Johnovo sloppy wetkiss nahradil unforseen kiss. Prečo?

Slovenčina by sloppy preložila asi ako zmes niečoho mľandravého, mokrého, pokrkvaného a trošku možno nepekného. John vo svojom blogu vysvetľuje: Za týmito slovami bola myšlienka, že kráľovstvo nebeské a kráľovstvo na zemi sa stretnú spôsobom, ktorý je zároveň nádherný a zároveň rozpačito zašpinený. Predstavte si pôrod alebo napríklad aj smrť samotného Ježiša. Obidva tieto zázraky sú zároveň neuveriteľne nádherné a neuveriteľne [sloppy]. David zdvorilo vysvetlil Johnovi, že si vie predstaviť, že niektorí ľudia v jeho okolí by pieseň s takýmto rozpačitým veršíkom možno neprijali, tak navrhol náhradu a John mu to odobril. Výsledok? Enormná popularita piesne vrátane nominácie na najlepšiu kresťanskú poprockovú pieseň na udeľovaní kresťanských hudobných cien DOVE.

Možno sa dokonca stalo, že keď ste sa prvýkrát stretli s touto piesňou, bola to práve Davidova alebo Kimina verzia. Nehovoriac o kope ďalších kresťanských interpretov, ako napr. Glorious Unseen alebo Flyleaf. Dôvernú znalosť tejto skladby po celom svete dokazuje aj toto stretnutie a množstvo podobných:

Je na mňa žiarlivý, miluje ako hurikán
Cítim sa ako strom ohýbajúci sa pod váhou jeho dychu a milosrdenstva
Zrazu si neuvedomujem súženia zatienené slávou
a zisťujem, aký si nádherný
A aká veľká je tvoja láska voči mne

Ó, ako nás miluje
ó, ako…

Sme jeho dielom a on je našou výhrou
Ťahaní k spáse milosťou v jeho očiach
keď milosť je oceán, v ktorom sa topíme
Ako nečakaný bozk sa stretáva nebo so zemou
a srdce v mojej hrudi prudko vzĺbkne
Nemám už čas venovať sa ľútosti, keď myslím na to

ako nás miluje
ó, ako…

Dnes nie je žiadne výročie ani iný dôvod, prečo by sme si mali pripomínať túto skladbu. Zvláštny kontrast celosvetového hitu a anti-mainstreamovosť jeho autora je ale pozoruhodným úkazom na americkej worshipovej scéne. John Mark McMillan je naozaj vzácny autor. Málokto má talent spájať biblické témy s osobnými vyznaniami, celé to zaobaliť do lyriky a textárskej estetiky a pridať trocha južanskej zmesi folku, bluesu a rocku.

Ešte viac sa to rozbehlo, keď začala s tvorbou aj jeho manželka Sarah (mimochodom, môžete ju letmo zazrieť asi v každom Johnovom videoklipe). Pamätáte na ten príbeh za How he loves? Práve v tom období, kedy sa John vyrovnával so stratou Steva, sa zasnúbil so Sarah. Opäť kúsok nádhery a rozpakov zároveň. Nuž a vrátime sa na začiatok – pred pár rokmi spolu napísali pieseň King of my heart. Opäť téma o Božej náklonnosti, záujmu a vernosti napriek krušným okolnostiam. Môžeme už len uvažovať – čaká ju podobný osud? Skladbu už stihli prepracovať do instrumental verzie Rivers & Robots, onedlho ju uvidíme v Bethel Music a budúcnosť je pred nami. Zatiaľ nebudeme hypotetizovať, ale tešíme sa na to, čo príde a veríme, že mcmillanovská poetika bude cennou inšpiráciou aj pre slovenských autorov.