Kendrickovo Vzoprenie sa Obrom

Facing the GiantsVzoprieť sa Obrom (Facing the Giants, 2006) je prvý celovečerný film od režiséra Alexa Kendricka, ktorý natočil Fireproof – film o ktorom už na Mediablogu písal sobino. Veľmi sa mi do tohto filmu nechcelo, keďže predom možno očakávať Hollywood s celou jeho predvídateľnou schémou, happyendom a západom slnka pri americkej vlajke.

Bol som chvalabohu prekvapený, keď sa predo mnou miesto klasického športového filmu, objavil film plný Božieho slova. Filmu s rozpočtom 100 tisíc dolárov sa ešte aj v Európe hovorí „nízko-rozpočtový“. Celkom zaujímavé je, že americké tržby čoskoro po uvedení filmu do kín prekročili 10 miliónov dolárov.

Od začiatku mi bolo jasné, že Kendrick pracuje s bandou neprofesionálov. On sám je pomerne slušným hercom, preto si hlavnú úlohu zahral radšej sám. Ostatní herci sa popri ňom len snažia. Kendrick si okrem režírovania a hrania pre istotu napísal aj celý scenár.

Z filmu je vidno, že ide o snímok, v ktorom si istá skupina kresťanov povedala, že chcú natočiť vlastný film. V istých momentoch pôsobí tá nízko-rozpočtová kamera dokonca zaujímavejšie, ako keby to točili klasickou cestou.

Povedal by som, že „low cost“ produkcia filmu vlastne prospela. Pri športových filmoch som bol zvyknutý na filmové triky, ktoré zbytočne vzbudzujú nereálnosť danej športovej hry. Triky si tvorcovia našťastie nemohli dovoliť, preto máme pred sebou realitu amerického futbalu.

Ústredné posolstvo scenára je, že Bohu nič nie je nemožné. Myslím, že zázrak sa nedeje len na plátne, ale môže sa udiať aj v srdciach tých, čo ten film pozerajú. Podľa mňa ide o najlepšie podané kresťanské posolstvo vo filme, teda okrem Gibsonovho Umučenia Krista. Myslím, že je to aj Kendrickovou úprimnosťou v tom, čo robí.

Vypäté pasáže vo filme hrá Alex Kendrick veľmi presvedčivo a tým film dosahuje svoj zámer – dotýkať sa života ľudí. Ten, kto má otvorené srdce, tak pochopí. Soundtrack k filmu robili Casting Crowns, takže ich fanúšikovia by mali film vidieť povinne.

Kendrick

Aj keď nie som fandom tradičnej americkej filmárčiny, Kendrick ma vo svojom filme prekvapil veľmi silne podaným Božím Slovom a dobrým hereckým výkonom. U mňa na výbornú a teším sa na nový film z jeho dielne. Film odporúčam pozerať nedabovaný v pôvodnom znení.

Súvisiace odkazy:
Fireproof – nový film o záchrane manželstva