Chad Gardner nahral asi najodvážnejší album v histórii toho, čomu hovoríme worship hudba. Pokiaľ debutový album z roku 2014 bol klasický korporátny worship zmiešaný s veľmi osobnou a emotívnou modlitbou, Beyond Control je 100% artovým uctievaním a to v tom najlepšom zmysle slova.

Je to silná osobná spoveď, žánrovo veľmi rozmanitá, ale hlavne slobodná a ako vždy s kvalitnými textami. Tie sú o niečo viac lyrické, ale stále v sebe majú dostatok jednoduchosti a úprimnosti. Nie je to žiaden tvrdý umelecký underground. Aranžmány sú vždy zložité a prekvapujúce, ale stále je zachovaná istá ľahkosť, ktorá robí album ľahko čitateľným aj pre nenáročného poslucháča.

Chad v posledných rokoch prešiel traumatizujúcimi skúsenosťami o ktorých som písal tu. Strata ešte nenarodeného syna bola jednou z nich. Tieto momenty v ňom doznievali aj pri písaní skladieb na Beyond Control. Prakticky celý album sa nesie v duchu zlomenosti pred Bohom, ktorý je jedinou záchranou. Často je tu prítomný motív strachu a smútku, ktorý ale vždy prechádza do momentu nádeje a odpočinku. Veľmi to pripomína niektoré Dávidove žalmy, kde Dávid v najväčšej úzkosti nachádza pookriatie v Božom náručí.

Kings Kaleidoscope – DUST / Ride On Reprise

Najväčší rozruch spôsobil track „Prayer“, ktorý má dve verzie – “originálnu“ a “čistú“. Áno, Chad je vôbec prvý človek, ktorý si dovolil vo worship hudbe použiť nadávku. A to ešte dva krát. „F-word“, ktoré sa na internete donekonečna rozoberá, pohoršilo nemalú časť kresťanov. Mne osobne je z toho pohoršovania tak trochu smiešne. Uvedomil si niekto z nich, koľko drsných slov a vyjadrení nájdeme aj priamo v Biblii? Navyše Chad nepoužil ono slovo samoúčelne.

Prayer je o hlbokej depresii, ktorou Chad prešiel. Prvá časť, ktorá obsahuje „F-word“, bola zúfalým výkrikom plným strachu zo straty Božej prítomnosti. Druhá (zvýraznená)  časť je Božou odpoveďou Chadovi:

Ježiš, kde si?
Som stále blízko teba?

Som priamo vedľa teba
Cítim, čo cítiš
A som tu, aby som ťa držal
Vtedy, keď smrť je až príliš skutočná

Vieš, že aj ja som zomrel
Bol som vtedy vydesený
Dal som seba za teba
Bol som ukrižovaný
Pretože ťa milujem
Milujem ťa, dieťa

Prayer je jednou z najkrajších uctievacích skladieb, aké som kedy počul. A onu diskusiu o slove, ktoré tam beztak výborne padne, si nezaslúži. Chad sa vyjadril, že keby použitie toho slova bolo hriechom, tak by ho tam nenechal.

Kings Kaleidoscope – A Prayer

Beyond Control podľa mňa nemá slabé miesto. Muzikantsky je energický a neprehľadne komplikovaný. Celý (okrem linky bicích nástrojov) bol nahratý na Chadovom macbooku v pivnici jeho domu v Seattli.

Táto doba, v ktorej je cena štúdiových mašiniek nižšia, ako samotné nahrávanie v profesionálnom štúdiu, sa mi páči. Chad ale nie je žiadny amatér, hudobnej produkcii sa venuje celý život. Navyše ide o veľmi poctivú nahrávku. Na albume je minimum elektroniky, všetky dychy, sláky a iné špeciálne zvuky pochádzajú zo živých nástrojov.

Beyond Control nepripomína nič, čo by sme tu už mali predtým. Nie sú to chvály v tradičnom zmysle, teda hudba primárne určená pre zhromaždenia. Je skôr intímnym bytím s Bohom. Už dlho som nebol  tak nadšený. Preto za plný počet.

 


 

Kings Kaleidoscope – Beyond Control

Žáner: worship / indie rock / hip hop
Nahrávacia spoločnosť : BEC / Gospel Song Records
Dátum vydania : 1. júl 2016
01. A Resting Place (Intro) (0:55)
02. Enchanted (4:26)
03. Most of It (3:34)
04. Dust (3:51)
05. Ride On Reprise (1:10)
06. In This Ocean Pt. I (3:59)
07. In This Ocean Pt. II (1:19)
08. Friendship (Interlude) (2:45)
09. Lost? (3:51)
10. Sabotage/Home (4:58)
11. Gone (3:04)
12. A Prayer (4:44)
13. Trackless Sea (6:03)

Naše hodnotenie
5.0Celkové hodnotenie
Hlasovanie čitateľov 7 Hlasov