Lovec démona povzbudzuje veriacich k odvahe

Demon HunterDemon Hunter (Lovec démona) je skupina pohybujúca sa v post-hardcorovom prostredí americkej kresťanskej scény. V U.S.A. ich prestížne heavy metalové magazíny zaraďujú do kategórie „Svätá aliancia“. Túto hudobnú škatuľku vytvorili pre tvrdé kapely so silným kresťanským posolstvom. Tvrdá hudba a texty opisujúce hlboký vzťah s Bohom… dá sa to vôbec?

Takúto a podobnú otázku si poslucháči tzv. kresťanského hard rocku v Amerike už dávno nekladú. Tvrdé gitarové rify a texty s biblickým posolstvom tu zdomácneli ešte v osemdesiatych rokoch. Naša európska predstava o „gospelovej“ kapele je ešte vždy spojená s popom, alebo folkom.

V Amerike je ale pomerne veľká vyrovnanosť medzi jednotlivými žánrami kresťanskej hudby. Americká metalová „christian tradícia“ je skvelým prostredím na vznik naozaj zaujímavých kapiel, zaujímavých hudobne, aj obsahom posolstva vo svojich textoch. Demon Hunter – kontroverzný, ale priamočiary.

Ich prvý album s Demon Hunter vychádza v roku 2002. Zakladajúci člen, spevák Ryan Clark, mal už vtedy za sebou bohatú metalovú minulosť. Ešte ako 17- ročný v roku 1996 štartoval s industrial metalovou kapelou Training for Utopia. Medzi zakladajúcimi členmi Demon Hunter je aj bubeník Jesse Sprinkle, momentálne bubnujúci za existujúco-neexistujúci Dead Poetic, mimochodom brat významného producenta kresťanského hard-rocku Aarona Sprinkla.

Demon Hunter začali byť pojmom v roku 2004, keď niektoré skladby z albumu Summer of Darkness zdomácneli na hudobných kanáloch MTV 2 a Fuse TV, čím sa de facto zaradili medzi top scénu a začali byť akceptovaný aj sekulárnym publikom.

Zaujímavosťou, o ktorej rozpráva gitarista Don Clark (brat speváka Ryana) na svojom DVD k albumu The Triptych (2006) je, že on a jeho brat tvoria skladby vždy ráno, ešte predtým, než sa pustia do akejkoľvek inej práce. Okrem skupiny sa venujú totiž aj svojej firme, ktorá sa zaoberá grafikou. Produkuje webdizajn, ale aj buklety albumov pre rozličné skupiny, napr. aj pre P.O.D. Za ich imidžom nespútaných potetovaných rockerov sa skrývajú starostliví otcovia rodín. Ťažko uveriteľné, že? 🙂

Obaja bratia pochádzajú z obyčajnej rodiny zo Seattlu. Matka bola údajne výbornou speváčkou a svojich synov v puberte podporovala v „trieskaní“ do gitár v garáží na predmestí. Dodnes táto „dáma po päťdesiatke“ počúva ich albumy stále dookola. Celkom vtipné predstaviť si, ako si doma v kuchyni nadšene púšťa ich „metalovú nakladačku“.

Demon Hunter

Ryan v interview zo 6. novembra 2007 pre www.indievisionmusic.com tvrdí, že celá myšlienka Demon Hunter stojí na ich misii. Ich poslaním je byť jednoducho svetlom. Ryan je v celom rozhovore veľmi stručný a jednoduchý. O poslednom albume Storm The Gates of Hell (z ktorého štyri piesne majú zavesené na svojom myspace profile) hovorí, že ústrednou témou nového albumu je volať veriacich, aby boli vo svojej viere odvážny.

Text titulnej skladby Ryan napísal po prečítaní dvoch úvodných kapitol knihy Prísloví. Celý album je skvelou fúziou prvkov metalu, hardcoru a dokonca aj pop-rocku. Chrapľavý drajv sa strieda s čistým melodický spevom, album tak nie je ani náhodou jednotvárny (ako býva zvykom v metalovej hudbe).

Demon Hunter live

Lovec démona je odvážny, nezvyčajný, ale hlavne nesie posolstvo, ktoré má prebudiť veriacich k odvahe!

Preklad skladby Undying, album The Triptych, 2005 (Solid State) .

Videá Demon Hunter:
http://youtube.com/watch?v=pNCoih1G9_QUndying, album The Triptych, 2005 (Solid State)
http://youtube.com/watch?v=QXeujyJbtRUNot Ready To Die, album Summer of Darkness 2004 (Solid State)
http://youtube.com/watch?v=kgFqL3fmLggInfected, album Demon Hunter, 2002 (Solid State)

Mikrorecenzia
albumu Storm The Gates of Hell (2007) na muscmix.cz