Michael Gungor a jeho pohľad na Worship

GungorNa sklonku rokov 2008/2009 som sa na internete dostal k interpretovi Michaelovi Gungorovi, ktorého piesne niektorí vtedy označovali za istý prelom respektíve posun v kresťanskej hudbe, ktorú by sme mohli nazvať worship. Priateľ mi priniesol CD, s nápaditým bookletom a názvom Ancient Skies. Vypočul som si a zostal som trocha sklamaný  alebo možno lepšie povedané zaskočený, lebo som čakal trocha iný album. Ancient Skies sa mi zdali veľmi popretkávané gitarovými riffmi a sólami, ktoré boli síce hudobne na veľmi vysokej úrovni, ale občas sa mi zdal zvuk piesní veľmi podobný. Nemyslím na melódiu – skôr výber nástrojov a zapracovanie elektrickej gitary. A taktiež mi to nie celkom sedelo do „konceptu“ worship piesní, ktoré majú svoje špecifické poslanie v kresťanskej hudbe. A tak som CD odložil.
Vrátil som sa k nemu na začiatku tohto roka a prekvapujúco som našiel v ňom momenty, ktoré sa mi veľmi zapáčili – textovo aj hudobne.

Čakalo ma však ešte jedno prekvapenie. Na zahraničných weboch som začal postupne nachádzať názory na Michaela Gungora, ktoré ho začali zaraďovať medzi top worship kapely. Napríklad  CCM magazín ho vo februári zaradil medzi 5 kapiel, ktoré podľa nich predefinovávajú modernú chválovu hudbu(medzi týmito piatimi boli David Crowder Band, Robbie Seay Band, Phil Wickham and Leeland) .  V tom čase bolo možné vidieť video, v ktorom Michael predstavuje  kapelu a ich nový album, ktorý bol práve pred uvedením do distribúcie.  Album s názvom Beautiful Things.Zostal som v šoku z viacerých vecí. The Michael Gungor band, čo bol pôvodný názov kapely pri prvom albume, sa myslím po zmene názvu kapely na Gungor posunul oveľa viac k tomu, aby mnohí právom mohli povedať, že prináša nový vietor do vzťahu umenia a Boha. A je tak opozíciou toho, čo niektorý dnes nazývajú modloslužobníctvo v umení, keď človek oslavuje človeka.

Myslím, že najlepšie to vystihuje článok uverejnený na oficiálnom webe kapely, kde Michael Gungor píše svoj blog a vyjadruje sa k rôznym otázkam, ktorým musí čeliť v osobnom živote kresťana, ale aj v kresťanskom hudobnom svete, kde sa dostal.

„Umenia je posvätené nielen tým, čo obsahuje správa, ktorú podáva, ale môže byť hodnotné v konečnom slova zmysle samo o sebe. Najjasnejšie som to videl, keď sme minulý rok boli v Afrike. Strávili sme nejaký čas maľovaním stien sirotinca, ktorý bol v dedine, kde všetko ostatné bolo v tmavých farbách. Vlastnými očami som vnímal, ako farby a zámer/závan umenia je akoby prenikaním neba na zem. Chceli sme priniesť novým albumom práve také posväcovanie.
Počúvam, že bežnou otázkou v „Priemysle kresťanskej hudby“ je „čo je dôležitejšie, posolstvo(message) alebo umenie(art)?“ A najpravdepodobnejšia odpoveď je, že by to malo byť posolstvo. Inými slovami, mali by sme robiť kompromisy v umení, aby sme mohli jasnejšie podať posolstvo. To je však princíp aj hocijakej efektívnej propagandy.
Ale ja som nechcel robiť propagandu. Učil som sa o Božom kráľovstve a o tom, ako všetka krása patrí Bohu. Ak je niečo dobré a nádherné, prišlo to od Neho. A tak som chcel spraviť album, ktorý by bol nádherný,epický a úprimný“.

Inými slovami, Gungor sa snažia umenie na albume (a nielen na ňom) položiť na úroveň posolstva, ktoré prinášajú. Posolstvom je „Boh, ktorý robí aj  z prachu nádherné veci“. Pričom sám Michael vyjadruje v svojich piesňach aj boj s pochybnosťami a sklamaním. Umenie(v ktorom je toto posolstvo obsiahnuté) je vyjadrené podľa mojho názoru na hudobne veľmi  vysokej a profesionálnej úrovni a už niekoľko krát som sa jednoducho zastavil a vravel si – to je krása. Osobne tomu hovorím „umenie“. A toto umenie ukazuje a pozýva k chvále Boha.Gungor má štyroch oficiálnych členov, ale niekedy ich je možné zažiť v rôznych variáciách až s desiatimi hudobníkmi. Michael Gungor skladá piesne spolu so svojou manželkou, ktorá ho tiež sprevádza v kapele spevom a hrou na zvonkohre či klávesoch. Ďalšie nástroje, ktoré môžete počuť v piesňach sú napríklad lesný roh, bendžo a sláčikové či dychové nástroje.

Zámerom tohto článku nebolo podať to, kým Gungor band je v detailoch, ani nie je recenziou nového albumu Beautiful Things, ktorý vyšiel oficiálne 16.februára 2010.

Jednoducho si myslím, že ak sa chceme baviť o worshipe v kresťanskej hudbe, stojí zato začať sa zaujímať aj o kapelu Gungor a skúsiť nechať prehovoriť ich do mysle i srdca. Budeme radi ak nám napíšete svoju reakciu na to ako vidíte kapelu vy a či Vás niečím oslovuje.

Podcast Relevant magazínu – Gungor naživo a akusticky

Ukážka z koncertu na konferencii Recreate 2010
Recenzia albumu Beautiful Things pre The Worship Community
Oficiálny web Gungor