Neberte to vážne! Je to Five Iron Frenzy

Five Iron FrenzyFive Iron Frenzy je fenomén, ktorý zanikol v novembri 2003 a zostali po ňom len stopy v podobe štúdiového projektu s názvom Brave Saint Saturn. Ska-rockoví Five Iron Frenzy boli známi svojou energickou šou, ktorá bola plná vtípkov, Star-Trek kostýmov a rôznych úletov.

Celé to vymyslel Michael Reese Roper – spevák a autor textov, mimochodom menovaný pastor istej cirkvi v americkom Ohiu. Názov kapely vznikol celkom náhodne z nejakej zábavnej historky. FIF nikdy nedosiahli výraznejší úspech, od roku 1995 do svojho konca v roku 2003 celkovo predali iba milión albumov.

Fenomén okolo FIF ale nespočíva v komerčnom úspechu, dodnes sú určitým spôsobom vnímaní ako legenda. Ich zvuk je surový a priamočiary, napriek tomu ich album All the Hype That Money Can Buy (2000) niektorí kritici označili za najlepší kresťanský album všetkých čias. V čom teda spočíva ich čaro?

Najlepšou odpoveďou je, že v charizme. Ska-rocková FIF–šou nás asi ťažko zaujme prepracovanými nápadmi a muzikálnymi výkonmi. Na ich koncertoch vždy šlo predovšetkým o dobrú zábavu a energické gitary podporované dychovými nástrojmi. Preslávili sa svojim neustálym koncertovaním, hrali v 46 z 50 amerických štátov.

Michael Roper nebral sám seba nikdy vážne, FIF nemali byť pôvodne nič viac ako skupina lokálneho významu. Odchádzajú zo scény takmer na vrchole, z albumu All the Hype… sa predalo viac ako 500 tisíc kópií a na posledný koncert prišlo 4 tisíc ľudí. Ich texty sú zmesou spoločenskej satiry a kresťanských motívov.

Michael vo svojich textoch rád zachádza do politiky a kritizuje určité, podľa neho nezdravé, aspekty amerického kapitalizmu. Tejto téme sa venuje hlavne v súčasnosti vo svojej astro-rockovej skupine Brave Saint Saturn. Vek mu pravdepodobne pridal na vážnosti, BSS je o trochu serióznejší projekt . Žánrovo je to elektronický rock, ktorý pracuje s množstvom syntetizátorových zvukov.

BSS spočiatku fungovalo ako bočný projekt FIF, kde sa posúvali skladby, ktoré sa pre FIF nehodili. Michael je študovaný biológ, po rozpade FIF dostáva prácu v laboratóriu genetiky, kde sa venoval počítaniu chromozómov. Po super-zábavných rokoch strávených na turné s inými ska-rockovými kapelami to bola preňho príšerná nuda.

FIF výrazne ovplyvnili ďalšiu generáciu kresťanských kapiel, ktorých po ich rozpade vyrástlo ako húb po daždi.  Ľahšie pochopíme prečo sa dnešní Family Force 5 na koncertoch radi prezliekajú do kostýmov alebo niektoré ranné úlety punk-rockových Relient K. Niekedy sa predsa netreba brať tak vážne – hrať sa dá aj pre zábavu.

Five Iron Frenzy live

Súvisiace odkazy:
Fanúšikovská stránka Five Iron Frenzy
Ukážky z tvorby Brave Saint Saturn