V dávnej minulosti sme na mediablogu zvykli predstavovať interpretov, ktorí boli niečím zaujímaví, alebo sa vymykali z bežného priemeru. V krátkych profiloch výnimočných hudobníkov by sme chceli sporadicky pokračovať, tentokrát vám prinášame niečo o začínajúcej indie-worshipovej skupine Kings Kaleidoscope.

Ich debutový album Becoming Who We Are zožal nadšené kritiky, dostal sa do viacerých hudobných výberov a bol dokonca ospevovaný ako najlepší chválový album všetkých čias. Za desať člennou kapelou stojí Chad Gardner – DJ, multiinštrumentalista, spevák, skladateľ a producent. Chad je autorom aj všetkých piesní, pri ich tvorbe mu vypomáha Zach Bolen – spevák z inej worshipovej skupiny Citizens & Saints.

Za menom Kings Kaleidoscope netreba hľadať žiaden hlbší význam, členovia skupiny si ho vybrali, lebo dobre znelo a už ich nebavilo nekonečné vymýšľanie názvu. Jadro skupiny hrávalo počas dvoch rokov nedeľné chvály na kampuse istej univerzity v Seattli. Chad pracoval na plný úväzok ako zamestnanec  v Mars Hill Church, kde mal na starosti prípravu muzikantov a aktivity spojené so službou chvál.

Kings Kaleidoscope

Kings majú dvoch bubeníkov, ktorí hrajú zároveň. Obaja bubeníci spolu hrávajú už od strednej školy a spontánne sa pri hre dopĺňajú. Jeden z dvojice hráva ešte v metalovej skupine, to len na vysvetlenie, prečo rýchlosť jeho úderu pripomína divoké kúsky z filmu Whiplash. Ďalší členova skupiny majú klasické alebo jazzové vzdelanie, viacerí sú multiinštrumentalisti a zvládajú hrať na kadečo.

Prvé LP Becoming Who We Are vznikalo za veľmi komplikovaných udalostí. Album bol nahratý viac ako z polovice, keď sa skomplikovala situácia v Mars Hill Church a po viacerých finančných škandáloch vedúcich cirkvi, musel odstúpiť hlavný pastor a neskôr dokonca táto cirkev zanikla. Mars Hill v tomto období opúšťa aj Chad, ktorý nebol vlastníkom práv tejto nahrávky a zanikajúca cirkev mu ich z rôznych dôvodov odmietla predať.

V tomto frustrujúcom období vzniká ich prvé LP Live In Color. Keďže nedokázali v nahrávaní pokračovať ďalej, pokúsili sa aspoň o živú nahrávku v jedálni strednej školy. Séria videí, ktoré zavesili na YouTube, okamžite zaujala a so znovunahraním albumu im pomohlo vydavateľstvo Bad Christian okolo kapely Emery a známe vydavateľstvo alternatívnej kresťanskej hudby Tooth & Nail.

Kings Kaleidoscope – Dreams


Becoming Who We Are znovuvznikalo pol roka v Chadovom byte v Seattli. Chad, ktorý bol bez práce, v tomto období stráca svojho syna a otca. V takejto ťažkej situácii vznikajú najsilnejšie skladby na albume ako Dreams, Zion (v ktorom spieva svojmu synovi) a Light after Darkness.

Keď sú Kings Kaleidoscope silní po muzikantskej stránke, ešte silnejší sú v textoch. Tie sú plné nádeje, víťazstva v Ježišovi, často idú veľmi do hĺbky. Nájdeme v nich veľa motívov, ktoré hovoria, že aj najťažšie životné situácie sú príležitosťou, aby sa v nich oslávil Boh a že po tme prichádza svetlo. Mojim obľúbeným textom je skladba Light After Darkness:

Svetlo po temnotách, zisk po strate,
Sila po slabosti, koruna po kríži.

Sladkosť po horkosti, nádej po strachu,
Odpočinok po únave, sladký odpočinok nakoniec.

Daj mi nádej pre zajtrajšok. Daj mi silu nadnes.
Ty si prísľub pokoja na mojom chodníku k viere.

Texty sú všeobecne napísané veľmi priamočiaro, nie abstraktne a metaforicky. Podľa Chadových slov, naše ľudské diela jedného dňa zaniknú, ale Božie Slovo ostane navždy. Preto pri písaní vychádza len z Biblie a jednotlivé texty sú parafrázy niektorých pasáží z Biblie, najmä z knihy Exodus, knihy proroka Izaiáša alebo niektorých Pavlových listov.

Ako vznikal album Becoming Who We Are

Výnimkou je skladba Dreams, ku ktorej existuje po filmárskej stránke výborný klip. Dreams má neurčitý motív, Chad ju napísal na základe svojho sna, keď podľa svojich slov cítil Božiu prítomnosť tak intenzívne, že po zobudení potreboval všetko napísať a vznikol preto zaujímavý lyrický text, ktorý je viac o pocitoch ako o príbehu.

Jediným full-time členom kapely je Chad, ostatní majú ešte svoje bežné práce, preto kapela koncertuje zatiaľ len sporadicky. To sa pravdepodobne čoskoro zmení a o niekoľko rokov ich snáď uvidíme aj v Európe.

Kings Kaleidoscope

Mesto: Seattle, Washington
Žáner: worship, indie rock, hip-hop
Rok vzniku: 2010
Label: Tooth & Nail
Stránka: kingskaleidoscope.com

Členovia:
Chad Gardner – spev, gitara, klávesy
Andrew Nyte – bicie, spev
John Platter – bicie, perkusie, spev
Zack Walkingstick – basgitara, spev
Nadia Essenpreis – klávesy, husle, akordeón, spev
Lindsay Gardner – violončelo, klávesy, spev
Julianne Smith – husle, saxofón, spev
Zawadi Morrow – klávesy, flauta, husle, spev
Blake Strickland – trombón, spev
Jared Buck – gitara, spev

Debutový albumBecoming Who We Are (2014)