Rozhovor s Delirious? exkluzívne pre mediablog

Tim Jupp z Delirious?V rámci rozhovorov, ktoré robili Delirious? pri prezentovaný nového albumu Kingdom Of Comfort, sa dostalo aj na mediablog. Po technickom probléme, kedy sa nám nepodarilo spojiť s Martinom Smithom sa interview odložilo a následne sme dostali druhý pokus, tentokrát s klávesakom Timom Juppom. Pýtali sme sa otázky, ktoré ste nám zaslali. Tim Jupp je príjemný chlapík..

Keď som začal s mediablogom, nikdy som ani nepomyslel na to, že sa mi podarí hovoriť s členom skupiny Delirious?, ktorých mám moc rád..

Takže, k mojej prvej otázke, celý album je reakciou na chudobu, ktorú ste videli na svojich cestách. Čo myslíš, že chudobní ľudia najviac potrebujú?

Tim Jupp: Myslím, že táto nahrávka je pre nás skutočne zbierkou našich myšlienok o niektorých z vecí, ktoré sme videli. Veľa z nich malo niečo spoločné s chudobou a dávame niekoľko peňazí z nahrávky na projekt, ktorého sme boli súčasťou, ale myslím, že snáď viac než to, (piesne) dávajú otázky a zameriavajú sa na ďalšie veci, čo sme videli a dúfam, áno, môžu pomôcť. Myslím, že všetci potrebujeme pomoc v tej oblasti, porozumieť viac to, aká by mala byť naša odpoveď chudobným a myslím, že my, ako kapela, s tým potrebujeme pomôcť tiež a dúfajme že naše piesne pomôžu aj iným.

Ktorá je tvoja obľúbená pieseň z nového albumu a prečo?

Tim Jupp: Myslím, že v tejto chvíli, je moja obľúbená pieseň skladba, ktorá sa volá „All God’s Children“ (Všetky Božie deti) a text piesne hovorí „Všetky Božie deti, spievajme aleluja“ a jej príbeh pochádza z príhody, keď sme boli v Indii a navštívili sme časť Red Line v slumovom okrese, je to veľmi chudobná štvrť, a priviedli sme deti z tej oblasti na pódium, kde sme hrali a ony stáli za nami ako skupina a spievali s nami, pod hviezdami.. Toľko sa o tom hovorí, čokoľvek robíš, čímkoľvek si, či si právnik alebo lekár, učiteľ alebo hráš v kapele alebo žiješ v slume, všetci sme naozaj Božie deti. A myslím, že práve teraz je pre mňa toto jedna z mojich obľúbených.

Kto prišiel s tými super elektronickými zvukmi na albume Kingdom of Comfort?

Tim Jupp: Nemôžem si spomenúť, sú to veci, na ktorých robíme spolu v štúdiu, a tak každý má určitú prácu, stále prichádzame s rôznymi vecami. Všetci k albumu prispievame iným spôsobom ,a ani si nedokážem spomenúť, kto urobil čo.

Kto bol najväčšou inšpiráciou v tvojom živote vo vzťahu k Bohu?

Tim Jupp: Myslím, že pre nás všetkých je to mnoho ľudí. Uvedomujeme si, že je to také bohatstvo vidieť Božiu osobnosť v tak veľa rôznych ľuďoch, bolo by ťažké vybrať jednu konkrétnu osobu… Myslím, že naše rodiny a manželky nás veľmi ovplyvňujú, naši rodičia… A myslím, tiež že aj naše vlastné deti nás skutočne ovplyvňujú v rámci chápania Boha a to, že si sám rodičom ti dáva úžasný pohľad na to, že aj Boh je tvoj otec. Takže veľa ľudí.

Akú veľkú rolu zohráva image vo vašej službe , pretože vždy super vyzeráte?

Tim Jupp: Je to úžasné ako fotoaparát a kamery vedia zmeniť :). Niekedy sa zabávame, keď nás fotia a tak. Ale vážne, nie je to pre nás veľmi dôležité, pre nás je dôležitá hudba. Je pekné vyzerať dobre na plagáte, ale nie je to niečo, s čím si robíme starosti a strácame tým čas.

Na turné máte krásnu video projekciu, uvažovali ste o koncerte s tanečníkmi na pódiu?

Tim Jupp: Je to zložité..Je dosť letov, za ktoré platíme a niekedy je ľahšie vziať video ako tanečníkov, ale páči sa mi tá myšlienka. Možno nabudúce by si mohol prísť a tancovať pre nás 🙂

Máte taký talent alebo musíte veľa cvičiť aby ste hrali tak dobre? Koľko času zvyčajne strávite ako kapela prípravou na turné?

Tim Jupp: Netrávime veľa času cvičením .. Tvorivosť vyústi z toho, keď sme spolu v štúdiu a nahrávame. Takže prostredie, v ktorom sa vyvíjame ako hudobníci je, keď píšeme piesne a pracujeme na našom albume. A potom sa môžeme naozaj zabávať, keď ideme na koncerty a hráme piesne, na ktorých sme tvrdo pracovali. Mali by sme viac cvičiť, ale sme tak často na turné, že si užívame, keď sme doma a nemusíme celý čas hrať.

Ak by sa stalo niečo, čo by ti zabránilo byť hudobníkom, čo by si potom v živote chcel robiť?

Tim Jupp: Je to ťažká otázka, neviem, možno by som chcel byť fanúšikom Delirious? a cestovať s nimi po celom svete. Myslím, že si až príliš užívam svoju prácu.

Čo pre teba znamená hudba?

Tim Jupp: Myslím, že hudba je úžasná vec. Pre nás je to privilégiom, že máme možnosť zarábať si na živobytie hraním hudby. Dáva nám možnosť cestovať okolo sveta, cez hudbu dokážeme komunikovať s ľuďmi, aj keď nám nerozumejú alebo nerozprávame rovnakými jazykmi. Hudba spája tam, kde je to ťažké vyjadriť len rečou. A to je na tom to super. Takže si myslím, že hudba je veľmi dôležitá. A milujeme to, čo robíme.

Čo máš práve v svojom hudobnom prehrávači? Ktorý album alebo hudobná skupina ťa zaujala v poslednom čase?

Tim Jupp: Posledný album, ktorý som počúval je nová platňa Radiohead „In Rainbows“.

Ako sa ti páči?

Tim Jupp: Mám ten album moc rád, je to veľmi experimentálna hudobne a je veľmi zaujímavé vypočuť si, čo títo chlapci práve robia…

A čo kresťanská scéna? Počúvaš nejaké kresťanské kapely?

Tim Jupp: Pár, nie veľa 🙂 a jedna zo skupín z kresťanskej scény, ktorá sa mi páči práve teraz je kapela zvaná Leeland. Sú to Američania a píšu pár veľmi dobrých piesní.

Aký je váš vzťah ku iným kresťanským kapelám, máte s nimi priateľské vzťahy alebo je tam určitá konkurencia?

Tim Jupp: Nie, nie je medzi nami žiadna konkurencia. Sme veľmi dobrí priatelia s množstvom, množstvom iných kresťanských kapiel. Tak dlho sme už Delirious?, že sme počas tých rokov mali veľa možností stretnúť sa s ostatnými kapelami. Bolo veľa festivalov a rôznych vecí, čo sme spolu robili a teraz máme veľa dobrých kamarátov v kresťanskej hudobnej scéne.

Ozývajú sa vám fanúšikovia, ktorých životy sa zmenili vďaka vašej hudbe?

Tim Jupp: Áno, niekedy dostávame listy z rôznych krajín, v ktorých sme boli. Veľmi radi ich čítame. Myslím, že je to pre nás obrovské povzbudenie, radi hráme pre ľudí a je úžasné počuť, že to ovplyvňuje životy ľudí. To je všetko, čo potrebujeme, aby sme pokračovali v tom, čo robíme.

Myslím, že ste toho vo svojej službe dosiahli veľa, ako to zmenilo váš život a ako sa cítite ako hviezdy?

Tim Jupp: Myslím, že sa vážne necítime ako hviezdy. Myslím, že je to veľmi pokorujúce, že máme príležitosť robiť to, čo robíme. Sme stále tá chválová skupina z malého kostola na južnom pobreží Anglicka. Stále tam vedieme chvály raz za pár týždňov, a je to proste úžasné, že máme možnosť cestovať po svete a spievať naše piesne iným ľudom. Takže pre nás je to veľmi pokorujúca záležitosť a myslím, že ako čoraz viac cestujeme, uvedomujeme si, že sme len veľmi malé kúsky Božích puzzle celej veľkej Cirkvi.

Aký je váš postoj ku zdieľaniu hudby na internete?

Tim Jupp: Wow, to je zaujímavá otázka, lebo mám vlastné deti a oni si myslia, že teraz je hudba na internete zadarmo, ale robím všetko čo môžem, aby som ich naučil, že sťahovanie hudby zadarmo je krádež. Mám taký názor, že veci, za ktoré sa platí, by sa nemali kradnúť. Takže nie som veľký fanúšik sťahovania hudby bez platenia.

Máte na pláne nahrať videoklip k novému albumu?

Tim Jupp: Hej, stále hovoríme o tom, že by sme ho mohli urobiť v najbližších mesiacoch. Sledujte našu webstránku a dozviete sa, či ho urobíme alebo nie.

Ďakujeme za rozhovor.

Preklad: meri
Prepis: Zuzka 🙂

Súvisiace odkazy:
http://www.musicmix.cz/2008/03/05/interview-s-timem-juppem-delirious/ – rozhovor s Timom pre musicmix.cz
http://www.radio7.sk/buxus/docs//mp3/HK_delirious.m3u – rozhovor s Jonom z Delirious? pre rádio7 + album Kingdom Of Comfort