Rozhovor s Lacom Javorským z rádia Lumen

Vynikajúca relácia s hviezdami ako sú Delirious?, Third Day, Audio Adrenaline, a hrajú takmer celé albumy :)Na rádiu Lumen sa kresťanskej hudbe venuje napr. relácia Gospelparáda, kde máte možnosť počúvať kresťanských umelcov, hlasovať za svojich obľúbených interpretov slovenskej i zahraničnej scény. Takisto odznievajú rozhovory, miniprofily interpretov a zaujímavosti z domácej i svetovej scény.

Druhou reláciou je relácia Počúvaj srdcom a nielen o nej sme sa pozhovárali s Lacom Javorským, ktorý ju moderuje a pripravuje.

Môžeš sa nám predstaviť a prezradiť ako si sa dostal k práci v rádiu Lumen?
Do Rádia Lumen som sa dostal na jeho samom začiatku, vlastne ešte skôr, keď mi jeden môj starší priateľ Peter Varinský povedal v roku 1992, že sa v Banskej Bystrici začína pripravovať kresťanské rádio, ktoré sa bude volať Rádio Mária (to bolo pôvodné meno Rádia Lumen) a bude otvorené pre všetkých kresťanov – interdenominačne i vekovo. Mňa technika a média vždy fascinovali, pretože som v nich videl cestu vedúcu cez oči a uši priamo do sŕdc ľudí. Hoci som bol už „zrelý muž“ – vtedy 27 ročné ucho – zacítil som povolanie angažovať sa vo vysielaní pre mladých ľudí. Okrem toho som hovoril dosť dobre po anglicky, keď bolo treba vybavovať rôzne zahraničné telefonáty pri zariadovaní technikou a podobne – a tak som sa ponúkol ako dobrovoľník.

Keď začalo Rádio Mária vysielať, robil som spolu s priateľmi „talk show“ pre mladých. Raz ma navštívil kamarát z vojny Miloš Kulík z Piešťan, ktorý „náhodou“ robil distribútora pre českú spoločnosť Rosa a priniesol so sebou pár CD kresťanskej hudby – Amy Grant, John Michael Talbot, Petra, Whitecross… taká všehochuť, ale všetko poctivá kresťanská súčasná hudba. Tam som zacítil vanutie a hneď som ho nahovoril, aby Rádiu Mária predal všetky tituly čo mal. A s Rosou sme aj ďalej dobre spolupracovali, vlastne až dodnes. Ale ja som od talk show pre mladých prešiel k programom pre dospelých. Len kresťanská hudba mi ostala hlboko v
srdci, pretože hudba je pre mňa stále nesmierne dôležitá. A tak sa stalo, že som začal robiť programy s formátom kresťanskej súčasnej hudby, ktorá sa u nás chybne nazýva „gospel“. Samozrejme, tí čo poznajú pravý gospel, sa pri hudbe ako napr. Delirious? musia chytať za hlavu :-).

..tí čo poznajú pravý gospel, sa pri hudbe ako napr. Delirious? musia chytať za hlavu :-)

Prvé relácie sa volali K9, neskôr K7 – to ako „Kresťanských 9/7“ Tieto som neskôr pustil kamarátom a začal som robiť profily kresťanských hudobnikov, lebo som chcel o nich rozprávať viac ako o osobnostiach života viery, než umelcoch.

Čím sa živíš v civilnom živote?
Rádio Lumen je pre mňa skôr koňíček ako práca. V civilnom živote som čiteľ angličtiny. To je práca, ktorá je mojím koňíčkom, pretože mi učarila práca s mladými ľuďmi. Som síce prchký a niekedy náladový (hoci sa tomu bránim), ale svojích študentov mám úprimne rád, a kým to tak bude, myslím, že môžem zostať učitelom.

Celkovo, angličtina ma živí. Som registrovaný prekladateľ – čo je dost vážna činnosť – ale prekladal som uz kadečo, Ilustrovanú príručku Biblie, ale aj Kuchárku Jamie Olivera… 🙂 Keď ťa veci bavia, je to všetko zábavné. Len potrebuješ trochu dlhšie dni, a najmä uznanlivú a trpezlivú manželku.

O čom je relácia Počúvaj srdcom? Koho môžeme v tejto relácii počuť?
Relácia Počúvaj srdcom je profilová relácia venujúca sa kresťanskej súčasnej hudbe „CCM“, ako som už spomenul. 99% predstavovaných umelcov sú ľudia, ktorí úprimne veria v Boha, hľadajú ho vo svojom osobnom živote, a o tomto hľadaní a o ceste k nemu chcú podať aj svedectvo – hudbou a textami piesní. Nájdu sa aj takí, ktorí využívajú to, čo je žiadané – dá sa na tom aj zarobiť, najmä v zámorí, ale aj tak ich hudba a piesne môžu byť pre niekoho oslovením a dotykom. Boh si za svoje nástroje vôbec rád vyberá nás nehodných…

Ako dlho už reláciu moderuješ?
Relácia sa začala vysielať – to viem presne – 7.5.1993, predstavil som v nej kazetu Janka Manasovského – to je katolícky kňaz, ktorý píše aj hudbu.

Čo sa za ten čas zmenilo?
Začínal som viac slovenskými a českými kapelami, ale po pár týždňoch zásoby „vyschli“ – siahol som po iných zdrojoch, ako kazety starých nahrávok kresťanských skupín a spevokolov z totality. Okrem toho tu bolo pár vinylových platní z Anglicka, Holandska či Ameriky a samozrejme klasické pásky… Neuveriteľne zlej kvality 🙂 Potom Boh poslal kamarátov z Rosy a začali prichádzať nové a nové veci. CD platne – takže kvalita stúpla o 500%.

V rokoch 95 – 97 sa relácia celkom preorientovala na anglofónnu scénu, slovenskú a českú som prenechal kolegom, ktorí robili domácu Gospelparádu. V roku 1997 som si doniesol z USA plný kufor CD-čiek a odvtedy vlastne neustále obmieňam staršie veci s novými – tie sa stále v pomerne dobrej frekvencii a kvalite (myslím kvalite hudobnej ponuky) objavujú v ponuke Rosy Slovensko tu v Banskej Bystrici. Takže som priamo pri zdroji a nie je problém zohnať si dobrú hudbu. Ale dosť často púšťam opakovania, pričom sa snažím vždy povedať niečo nové, doplniť údaje o interpretovi a byť maximálne súčasný.

Aký je zámer relácie? Akú ma ambíciu?
Cieľom tejto relácie nie je len informovať – aj to je dôležité, no dôležitejšie je odovzdať posolstvo a pomôcť mladým vidieť, že Boh hovorí na celom svete k ľuďom cez krásu. V našej dobe, keď hudba je ako vzduch, ktorý nás obklopuje, je to univerzálny jazyk mladej (a mladistvej) duše :-), je dôležité, aby videli, že každý hudobný štýl môže byť posvätený a stať sa
prostriedkom na vyjadrenie lásky k Bohu a blížnemu. Myslím, že toto mne ako poslucháčovi a kresťanovi v jednej osobe dalo vela sebavedomia a sily – som rád, že môže počúvať dobrú hudbu a nemusím sa vzdialiť od centra života, ku
ktorému ma viedla moja stará mama a moji rodičia – hoci im by táto hudba asi až toľko nepovedala 🙂

..v archíve nájdete i Audio Adrenaline

Kedy si môžeme vypočuť reláciu?
Počúvaj srdcom sa vysiela v pondelok medzi 22.00-23.00 na Rádiu Lumen, ale z webu www.lumen.sk sa dá tromi klikmi dostať cez archív k nahrávkam spred 18 mesiacov… Vďaka Bohu za Gutenberga a za Internet. Takže by som týmto rád všetkých CCM-hudby-chtivých pozval – či už do živého alebo on-line vysielania, alebo do nášho archívu.

Aký máš vzťah k hudbe?
Hudba je dar. Je silný nástroj na stimuláciu našich emócií, ale môže prinášať i pokoj, otvárať otázky, viesť do hĺbok. Mám rád hudbu.

Máš obľúbený hudobný štýl?
Som mnohožánrový. Nevyhýbam sa tvrdšej hudbe, ale musí mať tu výzvu, musí v nej byť to volanie k oblohe, hľadajúce odpoveď.

Tvoje obľúbené hudobné skupiny?
Moja prva skupina boli The Beatles, ale skôro som prešiel cez školu (vďaka mojím bratom) Deep Purple,
Nazareth, Slade, a zo slovenských a českých Collegium, Prúdy a Olympic. Na gympli som počúval Police, Pink Floyd, neskôr Yes, King Crimson, ale aj Claptona, dokonca Sex Pistols. Keď som sa v 1989 oženil, trochu som „skomerčnel“ a počúval všetko možné. Ale myslím, že to je OK, hudba môže niekedy byť dobrá aj napriek tomu, že je „ľúbivá“. Ale dodnes mám rád hudbu, ktorá nie je priamočiara.

Páči sa mi aj Nirvana, hoci Kurta mi ešte zaživa bolo úprimne ľúto, zdalo sa mi, že sa príliš potáca bez východiska, a nemusel – ale ako som povedal – to volanie do oblohy je výrazom hladu po odpovedi, a
ten mi je sympatický. Žiaľ, niektorí hudobníci ostanú len pri otázkach;úprimne hľadanie a rebelstvo utopia v rôznych únikových náhradách. Z rebelov sa stanú pomalí, alebo aj rychli samovrahovia…

Dnes počúvam s mojimi takmer dospelými deťmi všetko dobré, čo sa objaví. Páči sa mi Coldplay, Radiohead, Thom Yorke, a tak by som mohol pokračovať… no kto by to čítal?

Si hudobník?
Hrám na gitaru od svojich 13 rokov, ale najviac ma ovplyvnila práve kresťanská hudba, od začiatku 80-tych rokov som viedol spevácky zbor. Na vojne som sa zoznámil s Božím človiečikom, ktorý sa volal Samuel Kaleta a naučil ma vybrnkávať na gitaru také tie typické praise and worship veci, takže som sa začal otvárať pre všekresťanské hudobné zdroje. V 90 . rokoch ma potom veľmi ovplyvnil další priateľ, Marián Milučký, s ktorým som spolupracoval vo vedení zboru, keď on písal hudbu pre projekty pod spoločným názvom Kráľovstvo a Láska. Veľa z jeho piesní hrám odvtedy pri bohoslužbách a to mi ostalo až dodnes, aj na škole mám spevokol študentov, ktorí majú radi zborovú kostolnú muziku.

Túto hudbu mám veľmi rád, lebo je akíivnym vyjadrením môjho postoja k Bohu – spev určite je modlitba, rozhovor s Bohom, rozhovorom ostávame v kontakte s tým, koho milujeme. Som šťastný, keď spievam, aj keď môj hlas je poriadne „pošahaný“ 🙂

A takisto napr. Third Day

Ako vnímáš vývoj v kresťanskej hudbe?
Myslím, že momentálne sa už aj u nás posúva ku komercii, k zarábaniu peňazí (mám na mysli take kadejaké vianočné a ľúbivé ponuky…), ale u nás hudba nikdy nebude na džob, preto to dobrých hudobníkov núti držať sa pri zemi a dobrá hudba ostáva naďalej priekopníckym priestorom. Našťastie, moderná technika dáva nové možnosti… Vcelku som tomu úprimne rád.

Ako vnímaš slovenskú hudobnú scénu?
Slovenskú „gospelovú“ scénu vnímam veľmi pozitívne, myslím, že u nás vyrástlo veľa vynikajúcich a úprimných ľudí, ktorí chcú Bohu tento talent úročený vrátiť. Aleluja! Na to aky sme málopočetný narod, a naviac málopočetná skupina „vyznávačov“, je u nás veľa vynikajúcich kapiel, chválových praise and worshipových skupín, zborov a pod.

Dokonca aj v alternatívnej scéne by som si vedel vybrať, hoci priznám sa, nemám čas na podrobnejšie sledovanie Slovak CCM, sledujem ju už len pasívne, tu a tam cez Poltón (zdravím spriaznených LUX-ákov).Nemám ešte kábel, teda ani TV NOE, čo mi dosť chýba, ale verím, že sa to pohne k lepšiemu.

Čo chystáš nového?
Jemným optimizmom založeným na viere v Božiu trpezlivosť s našimi prešlapmi a dare médii, ktoré môžu slúžiť konečne aj na dobré, sa teda nechávam niesť ďalej. Uvidíme, čo pre nás On chystá :-).

Vďaka za rozhovor 🙂

PS: Inak určite doporučujem archív, to si musíte prejsť, je tam veľa hodnotnej hudby. Relácia je robená multižánrovo,
takže je archív potrebné prejsť metódou pokus-omyl 🙂 V archíve nájdete Delirious?, Third Day, Audio Adrenaline a mnoho ďalších hviezd.

Súvisiace odkazy:
http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=32 – archív relácii Počúvaj srdcom