Rozhovor s Martinom Smithom z Delirious

Delirious?Skupina Delirious 19. apríla vydala svoje rozlúčkové CD,DVD a Blue-Ray s názvom Farewall show. Pri tejto príležitosti sa nám podarilo získať 15 minút na telefonický rozhovor s Martinom Smithom, spevákom skupiny Delirious. Bolo to veľmi milé hovoriť s ním. Pred našim rozhovorom absolvoval dobrých 16-24 rozhovorov, takže sme radi že vydržal i to naše. Toto je už druhé interview s členom Delirious pre mediablog. Sme radi a je to pre nás česť, robiť rozhovor s jednou z najlepších kresťanských skupín vo svete.

MB: Moja prvá otázka sa týka tvojich šiestich detí. Uberá sa niektoré z nich hudobným smerom?

Martin: Ani neviem. Je ešte skoro povedať, či áno alebo nie, no hudba sa im páči, hrajú na klavíri a majú z toho radosť.

MB: Zložil si nejaké nové piesne?

Martin: Áno, skladám a z nových pesničiek sa veľmi teším, ale ešte chvíľu potrvá, kým sa zorientujem vo všetkom tom, čo momentálne robím. Je to super.MB: Vedieš chvály? Ako často?

Martin: Áno, v našom kostole vediem chvály každý mesiac a nesmierne sa z toho teším. Mám takto možnosť zapojiť sa a hrať rôzne piesne.

MB: Aký je rozdiel medzi tým, keď vedieš chvály sám a keď ich vediete spolu ako Delirious?

Martin: Keď ich vediem sám, mám viac priestoru pre rôzne piesne, no aj spolu to bola dobrá skúsenosť.

MB: Čo pre teba znamená viesť chvály? Čo ti to dáva a, naopak, berie?

Martin: Chvály sú to najlepšie, čo môžeme robiť, a preto ich mám strašne rád, celé je to fantastické.

MB: Čo plánuješ v oblasti hudby? Chcel by si založiť novú skupinu, nahrávať a koncertovať alebo by si si chcel od hudby oddýchnuť?

Martin: Nie, myslím, že zatiaľ len znovu objavujem nové zvuky a nové piesne. Teším sa z toho, ale vôbec neplánujem nahrávať, ani nič podobné, aj keď tvoriť hudbu je super.

MB: Chcel by som sa ťa opýtať na nový album. Čo si myslíš o novom a zároveň poslednom zázname z koncertu Farewell Tour vašej skupiny?

Martin: Vyjde 19. apríla a objaví sa aj na blue ray disku. Vizuálna a zvuková stránka je úžasná, stojí za ním super tím a už sa nemôžem dočkať, keď sa k nemu budú môcť ľudia dostať.

MB: Aká bola atmosféra na poslednom koncerte v Londýne? Ako si to vnímal ty a zvyšok skupiny?

Martin: Koncert bol dojímavý, ale mali sme veľkú radosť. Bola to úžasná noc a prišlo veľa fanúšikov. Asi už veľmi nemám čo dodať – bol to skrátka fantastický pocit.

MB: na zozname piesní objaví pesnička True Colours od Phila Collinsa. Prečo ste sa rozhodli zaradiť práve túto pieseň? Čo vás s ňou spája?

Martin: Pieseň nie je od Phila Collinsa, nepamätám si meno interpreta, ale je to žena. Jednoducho sa nám zdalo, že by bolo fajn zahrať ju. Zapadla k ostatným pesničkám
vyznieva veľmi dobre.MB: Čo momentálne robia členovia Delirious?

Martin: Je to rôzne – Tim robí veľký hudobný festival, zúčastňuje sa na tom celý zbor, podľa mňa je to vzrušujúce a určite zožnú veľký úspech. Stu G hrá na albumoch rôznych interpretov a John sa presťahoval do Ameriky. Áno, deje sa veľa skvelých vecí.

MB: Na Twitteri som čítal, že si sa stretol so slávnym rockerom Alice Cooper, ktorý je prekvapujúco kresťanom. Ako si vnímal toto stretnutie?

Martin: Stretnúť sa s ním bolo úžasné, predtým som stretol jeho ženu na jednej akcii a povedala mi, že budú v Británii. Spolu s manželkou sme s nimi išli na večeru a som rád, že sme sa mohli stretnúť, lebo sú to milí ľudia.

MB: Podarilo sa vám koncertovať v strednej a východnej Európe, vrátane Slovenska, ktoré ste navštívili pred dvoma rokmi. Ako sa líšia koncerty v Amerike od koncertov v malých európskych krajinách, ako sú Slovensko alebo Česko?

Martin: Je super hrať na Slovensku, lebo z takýchto krajín nevychádza veľa hudby. Je to vždy výnimočný pocit a veľká česť byť v týchto krajinách. Keď cestujete po Amerike, každú noc je v mestách 200 koncertov, a preto veľmi radi chodíme do Slovinska, Chorvátska alebo na Slovensko – bolo to fantastické.

MB: Čítal som knihu I Could Sing of Your Love Forever a všimol som si, že koncert v Ostrave bol pre teba nejakým spôsobom výnimočný. Ako si naň spomínaš? Páčil sa ti? Zapamätal si si z neho niečo konkrétne?

Martin: Pamätám si letisko a úžasných ľudí. Navštívili sme už veľa krásnych miest, no môcť precestovať východnú Európu a stretnúť také množstvo ohromných spevákov a skupín, potom aj pocit z piesní je výnimočný. Bola to česť.LukasT: Pre mňa to bol výnimočný koncert, pretože som mal možnosť vás vidieť. Pamätám si na veľké množstvo neveriacich, ktorých je v Česku dosť. Na koncerte bolo 2000-3000 ľudí, ktorí neveria v Boha, počúvali vašu hudbu a mal som pocit, že cítia Boha. S pivom v ruke spievali Holy is the Lord.

Martin: Úžasné. Je fantastické, že som mohol byť toho súčasťou.

MB: Moja posledná otázka – existuje šanca, že sa Delirious dá znova dokopy?

Martin: Nie som si istý, čo bude, neviem, či sa tak stane v najbližšej budúcnosti, ale jeden nikdy nevie, čo sa stane. Ostali sme skvelými priateľmi, uvidíme.
Martin Smith
MB: Martin, ďakujem za tvoj čas a prajem všetko dobré.

Martin: Ďakujem, ahoj.