Späť k dvanástej radovke U2

U2Každé vydanie radového albumu U2 spôsobí dosť rozruchu a na mediablogu sa s mesačným odstupom obzeráme za No Line On The Horizon. Hoci U2 sa oficiálne nezaradujú do kresťanského hudobného priemyslu, aj novým albumom znova ukázali, že určitá časť U2 doňho patrí.

O No Line On The Horizon sa veľa popísalo ako o návrate k pôvodnému gitarovému zvuku starých dobrých U2. Sú časy, v ktorých legendárni Íri tak veľa experimentovali, skutočne nenávratne preč? Ja si myslím, že práve naopak. Na povrchné prvé počutie znejú U2 naozaj pôvodne, brit-rockové gitary v štýle 80. rokov a typicky Bonovské melódie.

Lenže ostrovskí muzikanti v sebe experimentátorov nezaprú. Album, ktorý sa nahrával dva roky vo viacerých študiách, je neuveriteľne kvalitne zvládnutý ako štúdiový projekt. Fintičky a drobné nápady sú tak dobré a je ich tak veľa, žeby som ich skôr čakal na albume nejakej alternatívnej skupiny hrajúcej elektroniku.

Možno práve preto niektorí kritici U2 vyčítajú, že v konečnom dôsledku ich skladby v štúdiovej verzii znejú oveľa chladnejšie ako na živom koncerte. Menej je niekedy viac a keby si producenti odpustili až príliš prepracovaný zvuk, U2 by na novom albume vyzneli viac naturálne.

album No Line On Horizon

Tak či onak má No Line On The Horizon snád najzaujímavejšiu konečnú štúdiovú úpravu akú som doteraz počul. Napriek tomu by som možno privítal U2 viac živých ako čistých a chladných.

Veľmi veľmi dávno som videl videoprezentáciu o histórii U2 od jedného nadšeného fanúšika-kresťana. Bono kresťanské korene slávnej skupiny nikdy nezaprel. Aj na novom albume (podobne ako na niektorých pred ním) nájdeme skladbu, ktorá je napísaná ako modlitba. Na No Line On The Horizon je to skladba Magnificent a jej preklad nájdete v článku Pavla Šupola na signáloch a v našej videohitparáde s prekladom od meri.

Viera bez skutkov je mŕtva. Svoje kresťanské posolstvo U2 asi najlepšie nesú vo svojom životopise. Neskutočné peniaze, ktoré doteraz zarobili, nespôsobili žiadny zásadný rozvrat. Členovia kapely, niektorí producenti a členovia tímu sú stále tí istí od úplnych začiatkov. A že to je už nejaká tá doba.

Bono a pápež

Bono má v úcte Jána Pavla II. Na internete koluje fotografia zo stretnutia Bona s Jánom Pavlom II. Udalosť spomínal Bono i na koncerte v Ríme a Anaheime. Bono dostal ruženec a on mu za to dal svoje okuliare, ktoré si pápež nasadil a milo sa usmial. Vďaka pápežovi sa podarilo Bonovi presadiť odpustenie dlhu 23 krajinám.

Bono

Absencia škandálov a charitatívne aktivity sú len ďalším potvrdením. Dvanásta radovka vytvorila veľa rozdielnych názorov. Jedno ale ostáva stále rovnaké: U2 so všetkým čo k ním patrí.

Súvisiace odkazy:
www.u2.com
Skladba Get ON Your Boots naživo
U2 celý týždeň v Letterman show,5 nových skladieb naživo
Celý album na myspace
Slovenský fan web U2