Hillsong United – Stojíme zjednotení

United We Stand

Fanfáry, gitarové intro, roztlieskavanie publika.
V dnešnej dobe sme na tom asi tak, že kto nepozná Hillsong, nepozná aktívne hrdé chvály a hlboké uctievanie zároveň.

Po prvých skúškach kapiel v Hillsong church sa toho premlelo už strašne veľa, ale taký vnímateľnejší boom prišiel až albumom For All You’ve Done. To však hovorím o ľuďoch ako Darlene Zschech a Reuben Morgan. Teda tí čo tvoria oficiálnu Hillsong hudbu, určenú pre všetkých, bez zmienky o veku. Popritom si však svoju cestu razia aj mladí Hillsong United. Často krát označovaní ako najpopulárnejšia austrálska worship skupina. Na tvorbe sa väčšinou podieľajú Marty Sampson a Joel Houston, syn pastora Hillsongu Briana Houstona.

Preto každý správny znalec svetového worshipu musí mať už prelúskané albumy ako „More Than Life“ (2004) a hlavne „Look To You“ z marca minulého roka.

Diskografia:
· Everyday (Máj 2000)
· Best Friend (Marec 2001)
· King of Majesty (Apríl 2002)
· To The Ends of the Earth (Máj 2003)
· More Than Life (Február 2004)
· Look to You (Marec 2005)
· United We Stand (Marec 2006)

Nový album United We Stand prináša zase niečo nové, ale popritom na ňom nachádzame aj staré obľúbené spôsoby. Veď kto z nás by nemal rád, keď hučí celý dav spolu so spevákom alebo sa dopĺňajú či spievajú dvojhlasy. Je to nádherné. Nepoznám človeka, ktorý po vypočutí prerobenej „Awesome God“ z albumu „Look To You“ neostal v nemom úžase a prvé čo povedal bolo: zimomriavky. Preháňam? Možno.

Z tohto celého albumu by som chcel vyzdvyhnúť zopár trackov. Teda pekne poporiadku. Melodické gitarové intro a prepojenie s „The Time Has Come“ sú sviežim úvodom. Tretí track teda: „Take It All“ je plný života a nadšenia ako nás Pán dokáže meniť. Áno, hrdosť a nadšenie. Výkriky ako: „Ježiš, nikdy som sa za teba nehambil!!“ sú chytľavé ako keď žujete krowku. Nalepí sa to na vás ani neviete ako, zrazu len idete po meste a slová sa vám vynárajú v hlave. Hneď po nej vás nenecháva v oddychu „From God Above“, jednoducho dynamickosť sama o sebe. Potom sa tempo spomaľuje. Na rad prichádzajú takzvané „uctievačky“, ľudia zatvárajú oči, dvýhajú ruky, skláňajú sa pred Pánom. „Came To The Rescue“ vás prinúti prehodnotiť vaše postoje v živote. Jednoducho sa nezmôžete na nič iné ako spoločne so spevákom vyvýšiť Pána nad svoj život a svoj vlastný svet. Čo ste nestihli vysloviť počas skoro 5 minútovej pesničky, môžete dobehnúť v „Reprise“, kde je atmosféra tak presýtená Duchom Božím, že častokrát sa nevyhnete slzám. Klasický Hillsong? Dá sa tak povedať.

Live koncert Hillsong United

Počul som už viacero ľudí, ktorí sa o hudbe Hillsongu vyjadrujú v samých superlatívoch, ja som na tom podobne, ale nie presne tak isto. Je to hudba, ktorá vás zaručene priblíži k Pánovi, dobrá na modlitbu, dobrá na čas s Pánom. Môžete ju počúvať aj keď cestujete. Niekedy však aj na mňa príde čas kedy moje srdce túži po niečom drsnejšom a odložím pokojné gitarovky.

Hillsong však ostáva na svojom miestečku, pretože viem, že čoskoro po ňom opäť siahnem.K takejto kvalitnej hudbe sa každý rád vracia.

http://www.gimel.cz/ – kúpa Hillsong United na gimel.cz
http://www.hillsong.com/youth – oficiálny web skupiny
http://www.youtube.com/watch?v=o3v-uwSeuBs – video Take it all
http://www.youtube.com/watch?v=wHjw_aWWXcA – video Fire fall down
http://www.youtube.com/watch?v=ti9_MW3j5jY – prezentácia s fotkami k piesni „Take It All“
http://www.lyricsdownload.com/hillsong-united-lyrics.html – texty (v angličtine)