Pred pár dňami som sa vďaka newslettru od YouVersion Bible dostal k The Bible Project. Ide o sériu krátkych, veľmi pekne rozanimovaných videí, ktoré stručne vysvetľujú význam a obsah jednotlivých kníh v Biblii. Všetky vytvorené videá sú šírené voľne cez službu YouTube a takisto si ich môžete stiahnuť na ich oficiálnej stránke v plnom rozlíšení. Nahovorené sú po anglicky, ale v poslednom vlogu Tim Mackie a Jon Collins prislúbili, že kvôli celosvetovému záujmu zvážia aj preklad do iných jazykov.

Tvorcovia tvrdia že Biblia je krásna a obsažná kniha, ktorá hovorí jeden ucelený príbeh od začiatku až po koniec. Ale kvôli svojej dĺžke môže občas pôsobiť mätúco a čitateľ sa v nej môže strácať.

Preto jedným z hlavných cieľov projektu je stručne objasniť význam a obsah menších celkov, rozkúskovať Božie Slovo na 5 minutové videá. Najskôr postupne rozanaylizovať jednotlivé knihy, a potom viaceré podstatné témy (Mesiáš, Nebo a peklo, Kráľovstvo Božie), ktoré sa ťahajú naprieč celým Písmom.

Za projektom stojí nezisková organizácia z mesta Portland v Oregone, ktorá zbiera na webe dobrovoľné finančné dary (väčšinou vo výške 10 – 15 dolárov) k nasledujúcemu plánovanému videu a v momente, keď dosiahnu požadovanú sumu, odštartujú tvorivý proces. Každé video prejde niekoľkými fázami storyboardingu, animácie, grafického a zvukového dizajnu. Jedno video preto stojí približne 25 000 dolárov.

Všetky doteraz vytvorené videá nájdete tu:
https://www.youtube.com/user/jointhebibleproject/videos

Kompletná zbierka by mala vyzerať takto:thebibleproject

The Bible Project: The Gospel According to Mark

The Bible Project: Animated Explanation of The Messiah

Read Scripture Series: Job

Oficiálny web
https://jointhebibleproject.com/

Interview s tvorcami
https://www.biblegateway.com/blog/2016/01/the-bible-project-an-interview-with-tim-mackie-and-jon-collins/

YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCVfwlh9XpX2Y_tQfjeln9QA

Facebook
https://www.facebook.com/jointhebibleproject/

Twitter
https://twitter.com/joinbibleproj

Tumblr
http://thebibleproject.tumblr.com/