Third Day

Third Day v TrnaveTrnava už pomaly začína hostiť pomaly pravidelne skvelé skupiny kresťanskej hudobnej scény. Najnovšie navštívili Trnavu americký Third Day. Skupina je v Amerike veľmi populárna. Svedčia o tom rôzne ceny ako napr. 3 krát dostali Grammy, minulý rok American Music Award, a majú 24 ocenení Dove Award a ďalšie. Skupina predáva kvantum albumov. Aspoň pol milióna kusov predali takmer z každého štúdiového albumu. Zvlášť úspešný bol ich worship projekt s názvom Offerings.

Prvýkrát som si všimol skupinu Third Day v roku 2004, krátkom na to vydali album s názvom Wire. Mňa prvá zaujala pieseň s názvom Consuming Fire (naživo). Hlas speváka Maca Powella znie veľmi podobne ako spevák skupiny Pearl Jam, EddieVedder. Gitarové sólo tej piesne patrí podľa mňa k jedným z najlepších. Gitarista Brad Avery je podľa mňa najlepší gitarista na kresťanskej scéne. Jeho kolega Mark Lee ho pekne dopĺňa a každý má trochu iný štýl hrania. A basgitarista Tai Anderson bol ešte také malé ucho, keď ho pribrali do skupiny (mal asi 15)  a dodnes mám z neho ten pocit. Klávesák skupiny je vždy iba hosťom.Brad Avery opustil skupinu vo februári 2008.

Ale poďme ku koncertu. Do Trnavy som sa vybral len na koncert Third Day. Ostatné skupiny mi nie sú až také blízke a musel som sa učiť na skúšku. Festival Lumen býva vždy tak akurát cez štátnice a v skúškovom. Vstupné je na Lumen zdarma a to je veľmi pozitívne. Takže platíte len dopravu. Po príchode sme zamierili na námestie, ktoré bolo poloplné (skeptici by povedali poloprázdne?). Akúrat sa zvučili ukrajinskí Hillsong. Hralo im to dobre, len akurát sa mi zdalo, že občas hrajú falošne alebo sa mýlili a mal som z nich dojem, že si zavadzajú na pódiu. Bolo ich totiž veľa. Ale publiku sa určite páčili. Ľudia skákali, hádzali sa, dvíhali… proste to tam „žilo“. Rozhodli sme sa hľadať pár známych a prešli sme až k pódiu. Vravel som si, že možno stoja v prvej rade. Omyl… ale nevadí.

Akurát sa totiž pri mne pristavil bubník David Carr z Third Day. Pozeral Hillsong a spolu s členom tímu (zvukár skupiny alebo technik) asi hodnotili zvuk. Mne to nedalo, a tak som sa s ním dal do reči. Predstavili sme sa, bol veľmi príjemný, žiadne maniere… Mne to nedalo a spýtal som sa, čo sa stalo s Bradom Averym, prečo odišiel? David odvetil nalinkovanú odpoveď z každého interview, proste …we part our ways. Takže som sa zase nič nedozvedel. Dalo sa to čakať, ale aspoň som to skúsil. Potom sme sa už rozlúčili s tým, že hovoril, že sa tešia na večer a že to bude show. Nesklamal! Nasledovalo nice to meet you a ja som šieľ hľadať občerstvenie.

Skupinu LZ7 nepoznám. Počas koncertu totiž prebehlo neformálne stretnutie autorov mediablogu a pár milých známych. Zato Third Day pozná speváka a má s ním fotku. Tie Škodovky v pozadí asi niekto zabudol zošrotovať. Historická fotka pre Third Day.

Okolo 22:00 sme sa už vydali na koncert. 15 minútové zvučenie skupiny prevádzali technici. Mal som pocit, že keby začali hrať, niektoré návštevníci by ani nevedeli, že to nie je Third Day. Nasleduje jedno video z dielne festivalu pre slečny, ktoré sa chcú páčiť. Majú si kúpiť páčidlo. A potom už len moderátor a odpočítavanie. A už je to tu.

Mark a Tai

Skupina rozložená inak, ako som bol zvyknutý z DVDčiek. Vpravo gitarista Mark Lee (tam býval Brad Avery), v strede Mac Powell, vpravo Tai Aderson. Vzadu bubeník a klávesák. Postavil som sa na radu amundsena tak, aby sme mali čo najlepší zvuk. Amundsen sa totiž v tom vyznal, otestoval viacero miest a porovnal zvuk. A skutočne. Zvuk bol tak o omnoho lepší ako na Delirious?. Ale zato obraz bol nižšej kvality. Skupinu mi zakrývali kameramani. Našťastie na pódiu bola veľká obrazovka. Takže mi nakoniec nič neuniklo.

Presne si setlist nepamätám, takže pospomínam. Prvou pesničkou I Got Feeling koncert odpálili. Očividne boli v pohode, resp. ich vystupovanie nemalo známky únavy. Mac behal po pódiu, komunikoval s publikom, bol skvelý. Začiatok ďalšej piesne Rockstar bol taký neistý. Ale to bola asi jediná chyba, ktorú som postrehol a to mám teda Third Day napočúvané. Ďalej odzneli striedavo rýchle piesne (Tunnel, Otherside , Slow Down, ..). Gitarové sóla Marka Leeho boli mňam-mňam. Mark používa už teraz docela drahé PRS gitary, takže vyskúšať si zvuk Third Day doma na svojom kombe je pre fanúšikov už ťažšie. Musím opäť pripomenúť skvelý zvuk celej skupiny.

Hrali sa aj pomalšie piesne (Cry Out To Jesus, Thief, King Of Glory,.. ). Dominovali piesne z posledných albumov. Najstaršiu pieseň, ktorú hrali, bol spomínaný Thief, a snáď pieseň, ktorou koncert zakončili, pieseň Creed.

Koncert mal pekný klasický priebeh. Keby ste videli Live DVD Third Day, tak aj viete čo a ako nasleduje. Jedna klasika bolo predstavovanie členov skupiny. Na Marka Leeho sa teda ľudia nakričali. A pozitívny efekt predviedol Mac s publikom. Všetkých stlačil k zemi (skrčili sa) a za gradujúcich tónov niekoľko tisíc ľudí vyskočilo.

Mac stlačil publikum k zemi

Publikum na Lumene väčšinou menej spieva. Resp. nie je ho tak počuť v porovnaní so zážitkami z koncertov Delirious? z Ostravy, Viedne alebo U2 z Krakowa. Third Day ľudia na Slovensku asi, alebo asi určite, poznajú menej ako Delirious?… Mac sa snažil, dokonca jednu pasáž spieval len s bicími a publikom. Ďalší problém bola asi angličtina. Nie každý rozumel. Zachránil to čiastočne prekladateľ. Mac sa počas koncertu pýtal, že koľkí vedia dobre po anglicky. No neviem, či až toľkí… niektoré reakcie boli pomerne pomalé nato, čo Mac hovoril.

Koncert nebol len koncertom. Third Day hrajú už 17 rokov a vidno, že nie len pre peniaze. Mac sa počas koncertu modlil a svedčil o Bohu. Prosil o modlitbu za Third Day a sľúbil, že bude myslieť i na Slovensko.

Ako videla koncert skupina? Očividne sa im na Slovensku páčilo. Mac hovoril, že by sa radi ešte niekedy vrátili, a že je to pre nich veľký zážitok. Mark Lee, gitarista na blogu píše:

Včera to bola skvelá šou na Slovensku. Veľmi pamätihodná. 10 000 ľudí natlačených v centre mesta. Veľmi mladý a energický dav. Pripomína mi koncert z roku 1995. Myslím na bočný stan na Cornerstone ( festival v Amerike ) a toto bolo veľmi podobné. …

Viac než kedykoľvek predtým sme cítili jazykovú bariéru. Dosť pomohol prekladateľ na pódiu. Ale je cool, keď komunikujete veci cez hudbu, pretože inak by sa vám to nepodarilo. Dúfam, že sme povzbudili a zaktivovali veriacich na Slovensku. Tým, že koncert bol na verejnom mieste, tak sme snáď i „zasiali semienka“.

Divákov síce 10 000 nebolo (na Delirious? ich bolo o dosť viac…), ale aj tak super reakcia. Bol to úžasný zážitok.Každý, kto nebol, môže ľutovať alebo si pozrieť záznam na TV Lux. Koncert bol veľmi kvalitný, o moc lepší než len vidieť DVD. Skvelá show s atmosférou modlitby. Proste 5-star akcia.

Vďaka organizátorom, že robia takéto akcie na Slovensku a budeme sa tešiť, koho pozvú na Lumen 2010. Switchfoot, MuteMath či David Crowder Band? Tých som ešte nevidel 😉

Súvisiace odkazy:

Third Day na mediablogu
Článok na fln.sk
Článok na sme.sk s videom piesne Thief z Trnavy

Oficiálny web
Twitter skupiny
Twitter členov:
Mac Powell | Mark Lee | Tai Anderson

foto: Zuzana Krajčovičová (c) 2009