TOP albumy roku 2008

Delirious?Rok 2008 nepriniesol len finančnú krízu a dvojité cenovky, ale aj veľa dobrých albumov. Tak ako rôzne magazíny zvyknú v decembri zostavovať rebríčky toho najlepšieho, čo rok dal, aj my sme zostavili vlastný rebríček najlepších hudobných nosičov pre rok 2008.

TOP rebríček CD, DVD a EP pre rok 2008:

1. Delirious?
Kingdom Of Comfort

Vydavateľstvo: Sparrow Records
Dĺžka albumu: 13 skladieb: 59 minút, 23 sekúnd
Dátum vydania: 1. apríl, 2008 (USA) / 14. apríl, 2008 (Európa)
Žáner: Brit pop-rock

Kingdom of Comfort neobsadil prvé miesto preto, lebo je to album od Delirious?, ani preto, žeby to bol ich najlepší album. Jediný európsky zástupca nášho TOP ho obsadzuje za kvalitu vo všetkých smeroch a za niečo naviac. Tým je to, čo má len táto britská skupina a nikto iný. 3 single z tohto albumu si môžte zadarmo stiahnuť po registrácii na ich oficiálnej stránke.

Emery

2. Emery
While Broken Hearts Prevail EP

Vydavateľstvo: Tooth & Nail Records
Dĺžka albumu: 7 skladieb
Dátum vydania: 28. október, 2008
Žáner: Rock/screamo

Americký Emery svojim EP-ečkom vlastne len nepodliezli latku, ktorú vysoko nastavili v roku 2007 svojim senzačným albumom I’m Only A Man. Toto nové EP pokračuje v nastavenom trende tvoriť spevný rock s prvkami screamo. Emery na tomto EP experimentujú, pritom ale pevne zostávajú v hraniciach veľmi vkusného rocku. Niektoré skladby si môžte vypočuť na ich MySpace profile.

3. Jon Foreman
Jon ForemanLimbs and Branches

Vydavateľstvo: Credential Recordings
Dĺžka albumu: 12 skladieb: 49 minút, 54 sekúnd
Dátum vydania: 28. október, 2008
Žáner: Acoustic/Down-tempo

Nikdy nebýva sólový projekt speváka nejakej slávnej skupiny lepší ako samotná skupina. Toto neplatí v prípade speváka skupiny Switchfoot Jona Foremana. Jeho špecificky zafarbený hlas v akustických skladbách vynikol a dal im svojskú zvláštnosť. Jon Foreman získal bronz za veľmi zaujímavé melódie a texty. Päť skladieb nájdete na jeho MySpace profile.

4. Leeland
LeelandOpposite Way

Vydavateľstvo: Essential Records
Dĺžka albumu: 11 skladieb: 40 minút, 30 sekúnd
Dátum vydania: 26. február, 2008
Žáner: Rock/worship

Jednoznačne najlepší worshipový album tohto roka je z dielne texaských Leeland. „Opačná cesta“ obsahuje jedenásť briliantných chválových trakov, z ktorých cítiť autentickosť a skladateľský talent. Mladučký Leeland chvále rozumie, jeho vek tu tentokrát nehrá úlohu. Dve skladby majú zavesené na svojom MySpace.

5. Children 18:3
Children 18_3Children 18:3

Vydavateľstvo: Tooth & Nail Records
Dĺžka albumu: 14 skladieb: 37 minút, 15 sekúnd
Dátum vydania: 26. február, 2008
Žáner: Punk/rock

Nikdy som nevidel, aby punková skupina dostávala za svoj album tak skvelé kritiky. Prvý album od Children 18:3 je v podstate prekvapením roka. Extravagantný nováčik zaujal, debutový album týmto dvom Američanom a jednej Američanke priniesol v našom TOP piate miesto. 4 traky si vypočujete kliknutím na ich MySpace.

6. Switchfoot
SwitchfootThe Best Yet: Deluxe Edition

Vydavateľstvo: Credential Recordings / Columbia
Dĺžka albumu: 18 trakov
Dátum vydania: 4. november, 2008
Žáner: Pop/rock

Výberovka amerických Switchfoot obsahuje dva nosiče: CD a DVD. Výberovka má vždy zmysel pri slávnych skupinách ako sumár toho najlepšieho. Pri Switchfoot takýto nosič zmysel jednoznačne má. DVD obsahuje sumár ich videí. The Best Yet je prehliadkou ozajstnej kvality.

7. Demon Hunter
Demon Hunter45 DAYS

Vydavateľstvo: Tooth & Nail Records
Dĺžka albumu: 2 DVD a 1 CD
Dátum vydania: 25. november, 2008
Žáner: Metal-core

Táto lahôdka, ktorá obsahuje živý koncert z Nashvillu, ukazuje, že Demon Hunter je hlavne skupina živých koncertov. Celá ich hudba je postavená na energickom vokáli speváka Ryana Clarka. Tento nosič, ktorý mimochodom obsahuje aj dokument o kapele, by mohol zaujať aj „nemetalových“ poslucháčov. Podľa mňa ide o najviac počúvanú skupinu s jasným kresťanským posolstvom mimo „kresťanského sveta“. Skladba Lead Us Home na YouTube.

8. UnderoathUnderoath
Lost In The Sound Of Separation

Vydavateľstvo: Tooth & Nail Records
Dĺžka albumu: 11 trakov
Dátum vydania: 2. september, 2008
Žáner: Hardcore/screamo

Album, ktorý nadchol všetkých priaznivcov dobre znejúcich hardcorových skupín. Floriďania potešili výbornou hudbou a vydavateľstvo Tooth & Nail sa pochlapilo produkciou na úrovni „svetovej kvality.“ Tento album sa stretol v Európe (a tiež na Mediablogu) s menšinovým ohlasom. Našťastie v USA má silné poslucháčske zázemie. Dva traky nájdete na ich MySpace.

9. Copeland
CopelandYou Are My Sunshine

Vydavateľstvo: Tooth & Nail Records
Dĺžka albumu: 11 trakov: 48 minút, 7 sekúnd
Dátum vydania: 14. október , 2008
Žáner: Indie rock

Deviatu priečku obsadil album z tohtoročnej bohatej jesennej úrody. Zasnená floridská kapela na seba poukázala celkom zreteľne, no veď posúďte sami kliknutím na ich MySpace profil.

10. Krystal Meyers
Krystal MeyersMake Some Noise

Vydavateľstvo: Essential Records
Dĺžka albumu: 10 trakov: 36 minút 25 sekúnd
Dátum vydania: 9. september, 2008
Žáner: Pop

Krystal obsadzuje v našom TOP čestné desiate miesto. Jej producenti si ho zaslúžia už len pre nečakaný zvuk niektorých jej pesničiek. A keďže Krystal má v sebe niečo pekné, čo iné popové hviezdičky nemajú, jej skladby sa dajú nielen počúvať, ale aj pozerať. Pozrite si titulnú skladbu z tohto albumu na YouTube.

Ak sa vám článok páčil, zahlasujte zaň na http://vybrali.sme.sk/c/10-najlepsich-albumov-krestanskej-sceny/. Ďakujeme!