United Pursuit som vždy považoval za jedinečnú kapelu. Nejakým spôsobom sú schopní hrať piesne, ktoré sú hudobne jednoduché, no neuveriteľne účinné, s autenticky príťažlivými textami a neuveriteľne masovým potenciálom. Každá pieseň z albumu Live At The Banks House bola pre mňa hitom, hoci tie piesne vôbec nie sú worshipovými hitmi, ako ich v 21. storočí poznáme. Tá jednoduchosť, hymnickosť a príťažlivá sila spôsobili to, že sme niektoré piesne zvykli spievať na našich chválach, po anglicky. Čo pri širokospektrálnej slovenskej prekladovej tendencii o niečom svedčí.

Osobne verím tomu, že celá sila United Pursuit vychádza z ich príbehu a z toho plynúcej motivácie viesť ľudí do chvály. Som presvedčený, že podobne ako ich piesne, ani United Pursuit nikdy neašpirovali na to, byť hviezdami scény. Jednoducho uctievali Pána Boha každý utorok v malom (neskôr väčšom) dome v Knoxville v Tennessee a ostatné nejako prišlo. A tak prišiel 2. marca na Spotify aj ich posledný album Simple Gospel a ja som ho konečne mohol počúvať, napriek tomu, že oficiálne vyšiel už v auguste minulého roka. Počúvajte hudbu legálne, milé deti!

312

Aké je teda Jednoduché Evanjelium? Už otváracia Head to the Heart je skvelá. Groove v refréne s kilami na prvú a poslednú dobu spôsobujú, že kývam hlavou a podvedome by som chcel byť v jednej miestnosti spolu s nimi. Atmosféra. Spev trochu pripomína staré spirituály a jemný južanský nádych má vďaka ťahavej gitare aj nasledujúca Your Love Changes Everything. Keď pieseň padne do prvého refrénu, ani neviem ako, zatváram oči a spievam You’re taking me by the hand again / givin’ me strenght to dance again / cuz’ your love changes everything / your love changes everything. 

Takto by som mohol pokračovať, no napíšem ešte o piesňach, ktoré pre mňa vyčnievajú. Teologická Simple Gospel, ktorá začne jemne klavírne, no prerastie do pulzujúcej a rytmickej piesne. Let It Happen, s geniálnym klavírnym riffom v závere (spoznáte ho) a spontaneous úvodom (cením, že je na platni ako samostatný track.) Since Your Love, v ktorej sa skrýva, pre mňa, esencia piesní UP. Synkopický verš s hiphopovými bicími, ktorý zrazu na konci tretej minúty vhupne do inak ťahavej piesne by som počúval dookola. Clivá Seasons Change s vokálom Michaela Ketterera. Och, ten chalan vie spievať. Vlastne, takmer všetky.

From the head to the heart / You take me on a journey / Of letting go / And getting lost in you.

Myslím ale, že Simple Gospel je oproti starším albumom určitým posunom; skladby sú sofistikovanejšie a niektoré majú dokonca jasnú štruktúru (ak protiklad loopových pasáži minulých albumov, kde sa opakovali napríklad 2 verše). Takisto sa pri vedení chvál striedajú viacerí lídri a aj piesne sú variabilnejšie, hoci na všetkých sa autorsky podieľali viac-menej tí istí ľudia. Simple Gospel napríklad pre mňa neprekonal staršie veci, no stále je to United Pursuit, s akustickými nástrojmi, prekvapivo jednoduchými aranžmi a nákazlivou úprimnosťou.

United Pursuit je pre mňa kapela, ktorá je hodná nasledovania. Nie v tom, že budete kopírovať ich štýl. V tom,  že začnete v malom, že budete úprimní v tom, čo robíte a že u vás bude na prvom mieste skutočná podstata worshipových piesní. Chvála.


United Pursuit – Simple Gospel (Live)
14. augusta 2015 / 2. marca 2016 (Spotify)
United Pursuit Music / Capitol CMG Genesis
62 minút
Oficiálny web albumu

United Pursuit - Simple Gospel (Live)
4.0Celkové hodnotenie
Hlasovanie čitateľov 4 Hlasov