Bratia Kendrickovci točia filmy s kresťanskou tematikou už nejaký ten piatok. Ich ostatný film War Room ale prekvapil aj filmových odborníkov. Film  s pomerne nízkym rozpočtom (3 milióny dolárov) zarobil len za otvárací víkend v amerických kinách 13 miliónov a bol druhým najnavštevovanejším filmom. Ku koncu roka sa jeho zárobok vyšplhal na úctyhodných 67 miliónov dolárov.

Natočili ho vo vlastnej produkcii a pod krídlami filmových štúdií Sony. Kritici ho síce rozniesli v zuboch, ale divákov negatívne recenzie neodradili. DVD a Blu-Ray nosiče sa predávali vo veľkom. Prečo ho diváci milujú a kritici nenávidia? V čom je jeho rozporuplnosť?

Začnem najprv negatívami. Filmu naozaj možno vyčítať prílišnú vypätosť. Presne sa drží tej najrigidnejšej hollywoodskej schémy a nemá tak čím prekvapiť. Je príliš predvídateľný, miestami pôsobí trochu naivne. Chýba tiež hlbšia psychológia postáv, charaktery sú príliš zjednodušené a čierno-biele.

Na druhú stranu ho jeho prvoplánová jednoduchosť robí príťažlivejším pre masy, je to ten „príjemný film na nedeľné popoludnie“. Je plný amerického spôsobu nazerania na svet, americkej kultúry a samozrejme aj filmového klišé.

War Room Trailer


A teraz prečo o filme píšem na Mediablogu. Napriek jeho problémom po formálnej stránke, jeho obsah stojí za pozornosť. Je to film o rodinnej kríze a o duchovnom zápase, ktorý pomáha prekonať každú prekážku. Svet modlitby a duchovného boja je zobrazený tak dobre, že možno spolu s filmom prežiť jedinečnú skúsenosť, že Boh je živý a konkrétne koná v živote človeka. Že je Bohom, ktorý má moc meniť naše srdcia.

Kendrikovci majú jedinečný dar preniesť vlastnú duchovnú skúsenosť na filmové plátno a dať tak priestor Bohu, aby mohol konať. A to platí obzvlášť pre War Room. Áno, tento film je plný skratiek, zjednodušovania a naivne pôsobiaceho filmového jazyka. Ale koľko hraných filmov sprostredkováva živú skúsenosť s Bohom tak dobre ako War Room?


 

Názov filmu: War Room
Žáner: dráma
USA, 2015, 120 min

Réžia: Alex Kendrick
Scenár: Alex Kendrick, Stephen Kendrick
Kamera: Bob Scott
Hudba: Paul Mills
Hrajú: Ben Davies, T.C. Stallings, Meg Crosbie, Priscilla C. Shirer, Karen Abercrombie, Beth Moore